RoklenFx: „Týden Fedu“ zahájila koruna slabá nad 27,10 za euro

Koruna se pomalu dostává pod tlak a dnes ráno se krátce obchodovala až na úrovni 27,12 EURCZK, přičemž se stabilizuje poblíž 27,10. Může za tím být nejen verbální intervence ze strany představitelů ČNB a skutečné objemy intervencí zveřejněné minulý týden, ale i nervozita na trzích před zasedáním americké centrální banky Fed a hlavně další nepříznivé zprávy i překvapení z Číny. Pokud se situace vyhrotí, očekáváme další ztráty české měny, jinak by mohla mírně korigovat a část ztrát umazat.

Další zklamání z čínské ekonomiky. Peking chystá reformu státních firem

Dolar je pod stálým tlakem a v úvodu týdne oslabuje nad 1,1360 EURUSSD. To signalizuje, že trh očekává, že ke zvýšení amerických sazeb tento týden nedojde. K tomu mu podlamuje nohy opět Čína, kde Peking chystá reformu státních firem. Víkendové statistiky z druhé největší ekonomiky světa ukázaly, že růst čínských investic a průmyslové výroby v srpnu zaostal za očekáváním. Čekáme tedy, že tento týden bude obchodování volatilní a směr mu budou určovat sázky na růst či ponechání sazeb v USA. V tuto chvíli to spíše vypadá, že v září k němu nedojde a dolar bude dál ztrácet.

ČNB brání kurz „zuby nehty“. Zvedne Fed sazby?

Dvoudenní zasedání Fedu začne ve středu a rozhodnutí o sazbách pak přijde na jeho konci, tedy ve čtvrtek. Z důležitých makrodat týdne jmenujme český běžný účet platební bilance (dnes v 10:00), průmyslovou výrobu v eurozóně (dnes v 11:00), index důvěry investorů v německou ekonomiku ZEW (úterý v 11:00), americké maloobchodní tržby (úterý v 14:30), americký průmysl (úterý v 15:15), český index cen výrobců (středa v 9:00), index spotřebitelských cen v eurozóně (středa v 11:00), americkou inflaci (středa v 14:30) či pravidelný údaj z amerického trhu práce i trhu realit (čtvrtek v 14:30).

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Newsletter