Euro reaguje na komenty z ECB o možném snížení tempa nákupů aktiv v rámci pandemického programu už v červnu. Nehledě na komentář z ECB, ve zbytku dne vidíme rizika směrem k silnějšímu dolaru. Důvodem data za amerického trhu práce, u nichž trh čeká vytvoření cca 900 tis. pracovních míst. Překonání konsensu je rizikem vyšších US výnosů a silnějšího dolaru.

RoklenFx: Úterý ve znamení eura. Poražena koruna i dolar

Úterý patřilo euru. Na páru s dolarem evropská měna posílila až na 1,131 EURUSD. V případě české koruny jsme se dostali na 27,035 EURCZK. Vývoj dolarkoruny pak kopíroval dolarové oslabení, což odpovídá aktuální úrovni na 23,90 USDCZK.

Z české a evropské ekonomiky jsme se nedočkali žádných dat. Ze Spojených států přišly jako první jádrové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, které v březnu skončily pomalejším než očekávaným růstem +0,8 %. V jádrovém vyjádření, tedy bez započítání dopravních prostředků, jsme byli svědky meziměsíčního propadu o -0,2 %.

Poté následoval S&P/Case-Shiller index cen domů, který v únoru vykázal meziroční růst o +5,7 %. Index PMI sektoru služeb byl na řadě jako další, když skončil mírným růstem z 52 bodů na 52,1. Výčet pak uzavírá spotřebitelská důvěra za duben, která naopak klesla na 94,2 bodů.

Pozornost investorů směřuje hlavně k zítřku, kdy proběhne zasedání americké centrální banky. Ve večerních hodinách budou reportováno rozhodnutí o úrokové sazbě, přičemž následné vystoupí guvernérka Yellenové, aby zhodnotila současný stav americké ekonomiky.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter