Dolarový index umazal část dopoledních ztrát a přehoupl se nad hranici 90,1 bodů. Euro se proti dolaru obchoduje nad 1,2160 EURUSD, což odpovídá mírné korekci posílení po zveřejnění evropských indexů PMI. Měny regionu oslabují. Koruna se posunula do okolí 26,13 za euro.

RoklenFx: Výjimečný ekonomický růst? Koruna bez reakce

Dnešní den byl z hlediska české ekonomiky důležitý, jelikož byl reportován první odhad růstu za poslední kvartál, potažmo za celý rok 2015. Čísla sice mezikvartálně ukázala pokles o -0,1 %, meziročně však ve srovnáním s posledním kvartálem 2014 ekonomika vzrostla o 3,9 %. Za celý rok 2015 jsme pak byli svědky odhadovaného růstu o velikosti 4,3 %, což je nejlepší výsledek od roku 2007.

I přesto, že šlo o dobrá čísla, reakce koruny nebyla nikterak výrazná. Na páru se eurem se tedy i nadále držíme v pásmu 27,02 až 27,03 EURCZK.V případě dolarkoruny jsme pozorovali od včerejška trvající trend posilování americké měny. Aktuálně se pár pohybuje na 24,25 USDCZK.

V rámci zahraničních trhů byl vývoj obdobný. Euro bylo během dne nadále pod tlakem, který vyvolal včerejší výstup Draghiho v rámci Evropského parlamentu. Nepomohla ani slova guvernéra Bundesbank Weidmanna, který je přesvědčen, že kvantitativní uvolňování není v současnosti nutné. Eurodolar tak během dnes klesl až na 1,114 EURUSD.

Z dat jsme se nejprve dočkali německého indexu ZEW reflektujícího ekonomickou důvěru. Aktuální čísla ukázala mírný pokles na 52,3 bodů při očekávání na 55. Za únor index klesl z původních 10,2 na 1 bod. Ve Spojených státech byl reportován Empire Manufacturing index podmínek v průmyslu. Ten v únoru klesl na -16,64 bodů při očekávání na -10. Dále byl zveřejněn realitní index NAHB, který klesl na 58 bodů.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter