RoklenFx: Výjimečný ekonomický růst? Koruna bez reakce

Dnešní den byl z hlediska české ekonomiky důležitý, jelikož byl reportován první odhad růstu za poslední kvartál, potažmo za celý rok 2015. Čísla sice mezikvartálně ukázala pokles o -0,1 %, meziročně však ve srovnáním s posledním kvartálem 2014 ekonomika vzrostla o 3,9 %. Za celý rok 2015 jsme pak byli svědky odhadovaného růstu o velikosti 4,3 %, což je nejlepší výsledek od roku 2007.

I přesto, že šlo o dobrá čísla, reakce koruny nebyla nikterak výrazná. Na páru se eurem se tedy i nadále držíme v pásmu 27,02 až 27,03 EURCZK.V případě dolarkoruny jsme pozorovali od včerejška trvající trend posilování americké měny. Aktuálně se pár pohybuje na 24,25 USDCZK.

V rámci zahraničních trhů byl vývoj obdobný. Euro bylo během dne nadále pod tlakem, který vyvolal včerejší výstup Draghiho v rámci Evropského parlamentu. Nepomohla ani slova guvernéra Bundesbank Weidmanna, který je přesvědčen, že kvantitativní uvolňování není v současnosti nutné. Eurodolar tak během dnes klesl až na 1,114 EURUSD.

Z dat jsme se nejprve dočkali německého indexu ZEW reflektujícího ekonomickou důvěru. Aktuální čísla ukázala mírný pokles na 52,3 bodů při očekávání na 55. Za únor index klesl z původních 10,2 na 1 bod. Ve Spojených státech byl reportován Empire Manufacturing index podmínek v průmyslu. Ten v únoru klesl na -16,64 bodů při očekávání na -10. Dále byl zveřejněn realitní index NAHB, který klesl na 58 bodů.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter