RoklenFx: Vyšší sazby v USA? Letos už asi ne

Středa patří mezi dny, na které investoři spekulující na posílení dolaru nebudou vzpomínat v dobrém. Americká měna hromadně oslabovala, a to jak na páru s eurem, tak i s korunou. Eurodolar se během dne dostal až na 1,104 EURUSD, dolarkoruna se pak obchoduje na 24,46 USDCZK. Jediným klidným párem zůstala eurokoruna, která se držela ve stálém pásmu 27,02 až 27,03 EURCZK.

I přesto, že ve prospěch tzv. greenbacku hrálo několik fundamentů, pevnou půdu pod nohama mu sebralo očekávání ohledně budoucího kola dalšího navýšení sazeb americké centrální banky. Futurues navázané na tento krok ukázaly, že analytici pracují pouze s 28% pravděpodobností alespoň jednoho kroku tzv. úrokové „normalizace“ během letošního roku.

Tato reakce přišla v návaznosti na proslove prezidenta newyorské pobočky Fedu Williama Dudleyho. Ten zmínil, že utažení americké měnové politiky vytváří na Fed silný tlak. Zároveň varoval, že velké posilování dolaru bude mít na ekonomiku výrazné následky.

Co se týče dalších  fundamentů, možné je zmínit zvrat na ropě, která si za dnešek připisuje více jak 3,5% zisky. Z dat byl zveřejněn Národní report zaměstnanosti agentury ADP, jenž ukázal vytvoření 205 tisíc nových pracovních míst, a to jen za leden. Z dalších dat byl reportován index ISM amerického sektoru služeb. Ten ve výsledku skončil mírným poklesem z 55,8 bodů na 53,5.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter