RoklenFX: Vystřídá „nudu“ na koruně dolarová bouře?

Dnešní den byl na měnových trzích poměrně klidný. Koruna na páru s eurem mírně posílila z ranních hodnot na 27,03 na 27,023 EURCZK. S dolarem pak česká měna naopak lehce posílila, a to až na 25,39 USDCZK. Klid na obou párech podtrhla fakt, že dnes nebyla zveřejněna žádná data z české ekonomiky.

Vývoj eurodolaru byl dnes zajímavější. Během dne mělo euro tendenci posilovat, ovšem v závěru svou pozici neudrželo a předalo pomyslné žezlo zpátky do rukou dolaru. Aktuálně se pár obchoduje na úrovni 1,063 EURUSD.

Tento vývoj se dnes nese především ve znamení zápisu z posledního zasedání Fedu, tzv. Minutes. Právě to by mělo ukázat, jak se jednotliví členové měnového výboru staví k otázce navýšení amerických úrokových sazeb. Pokud by sentiment zápisu vyzněl jako „jestřábí“, tedy ve prospěch sazeb, dá se čekat další posílení americké měny.

Fed na svém říjnovém zasedání nechal základní úrokovou sazbu opět beze změny na rekordním minimu, na níž je od finanční krize před sedmi lety. Její měnový výbor po dvoudenním zasedání ale nechal otevřené dveře zvýšení úroků ještě v tomto roce.

„Dnešní zápis pomůže ukázat, zda byl posun Fedu směrem ke zvýšení sazeb jednomyslný, nebo zda šlo pouze většinové rozhodnutí, což by obchodníkům mohlo pomoci lépe odhadovat pravděpodobnost prosincového zvýšení sazeb,“ uvedl analytik Matt Weller ze společnosti FOREX.com. Upozornil, že měnový výbor zasedal před zveřejněním příznivé statistiky o říjnové zaměstnanosti v USA. Obavy ze spíše opatrného přístupu Fedu ke zvyšování sazeb se tudíž poté mohly zmírnit.

Z ostatních dat je možné zmínit výstavbu domů a bytů ve Spojených státech. Ta v říjnu, i přes nezvykle teplé počasí, prudce klesla a její tempo se propadlo na nejnižší úroveň za sedm měsíců. Nárůst počtu vydaných stavebních povolení ale naznačil, že trh s bydlením si v USA i nadále vede dobře. 

Tempo zahajované výstavby obytných realit se proti předešlému měsíci snížilo o 11 procent a v ročním přepočtu dosáhlo 1,06 milionu obytných jednotek. Ukazatel počtu nových povolení k výstavbě, který naznačuje budoucí vývoj, stoupl v říjnu o 4,1 procenta na celoroční tempo 1,15 milionu. Z jedné čtvrtiny se na tom podílela výstavba bytů. Více lidí totiž dává ve Spojených státech přednost bydlení v pronájmu.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter