RoklenFx: Začátek týdne ve znamení koruny a eura

Pondělní obchodování nepřineslo žádné extrémy. Koruna se na páru s eurem i přes horší výsledek ceny oblasti průmyslu udržela na hranici 27,02 EURCZK. Nedařilo se dolaru, který vůči evropské měně oslabil až na 1,132 EURUSD. Ten samý scénář byl pozorován u dolarkouny, která se obchoduje na 23,85 USDCZK.

Z české ekonomiky jsme se dočkali indexu cen výrobců. Te za duben meziměsíčně vykázal horší růst o +0,1 %, meziročně se pak propadl o -4,7 %. V měsíčním srovnání se jednalo o již čtvrté zpomalení v řadě.  V tom meziročním bylo prohloubení poklesu nejstrmější od září 2009. Horší než očekáváná data lze odůvodnit propadem cen pohonných hmot.

Ze zahraničí přišel jako první Empire State Manufacturing index sledující průmysl ve státě New York. Za duben vykázal tento indikátor výrazný propad z předchozích 9,56 bodů na -9,02.  Následoval NAHB index trhu bydlení, který však již čtvrtý měsíc vykázal 58 bodů.

Zítřejší den bude datově bohatší. Z české ekonomiky se dočkáme výsledku HDP za první kvartál, kde se očekává meziroční nárost o +2,7 %. Očekávání českých analytiků však nasvědčují tomu, že by koneční čísla mohla být o něco horší.

HDP podle odhadů stoupl v 1. čtvrtletí meziročně o 2,6 procenta

 Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter