RoklenFX: Zápis ECB zapůsobil. Euro umazává včerejší zisky

Závěrečný pracovní den tohoto týdne zahajuje eurokoruna z úrovně 27,025 EURCZK. Na páru s dolarem pak otvírá koruna na úrovni 25,20 USDCZK.

Dnes nás opět nečekají žádná zásadní kurzotvorná makrodata kromě spotřebitelské důvěry v eurozóně. Očekáváme, že dnešní rozmezí pro eurokorunu by se mohlo pohybovat od 27,02 do 27,05 koruny za euro. Pro dolar pak od 25,25 do 25,45 koruny za dolar.

Dnešní ráno euro zahajuje na páru s dolarem na úrovni 1,069 EURUSD. Včerejší den se nesl ve znamení propadu dolaru. Americká měna na páru s eurem odepsala více jak 0,8 %.  

Ve Spojených státech se změna počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti zastavila na 271 tisících. Zveřejněn byl také Philadelpský Fed index, jenž za listopad vzrostl na 1,9 bodu při očekávání -0,8 bodu. Posledním včerejším ukazatelem byl tzv. Leading index americké centrální banky. Ten za aktuální měsíc překvapil hodnotou +0,6 % oproti předchozím -0,2 %.

V rámci eurozóny byl zveřejněn zápis z říjnového zasedání ECB. Ukázalo se, že rada banky debatovala o možnostech rozšíření podpůrné měnové politiky, o riziku přetrvání nepřijatelně nízké inflace a dopadu ekonomického útlumu Číny a dalších rozvíjejících se ekonomik na eurozónu.

Členové se podle zápisu shodli, že riziko nedosažení inflačního cíle se dál zvýšilo. Vedení tak dospělo k závěru, že ECB bude muset buď přiznat, že inflační cíl nebude schopna splnit, nebo bude muset přistoupit k dalším krokům. Ty by podle zápisu mohly zahrnovat „širší sadu nástrojů“. Zápis tak potvrdil očekávání, že evropská měnová autorita by na začátku prosince mohla ještě více uvolnit aktuálně prováděnou měnovou politiku. Spekuluje se, že by mohlo dojít na prodloužení doby trvání programu nákupu vybraných aktiv či na navýšení jeho objemu. Spekulace se dotkla i možného prohloubení depozitní sazby do většího než současného 0,2% záporu.

Oproti tomu zápis ze zasedání Fedu potvrdil, že podmínky pro navýšení sazeb po téměř deseti letech jsou poměrně příznivé, tudíž by k úrokové „normalizaci“ mohlo dojít během poloviny prosince. Divergence mezi evropskou a americkou měnovou politikou by se tak zvýšila, což by ve výsledku mohlo vést až k dosažení, či dokonce prolomení parity eura a dolaru.

V průběhu dne by se měl eurodolar pohybovat v rozmezí 1,065 až 1,070 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter