RoklenFX: Zasedání Fedu začíná. Do „hry“ vstoupí poslední data

Úterý zahajuje koruna na včerejších stabilních hodnotách na 27,02 EURCZK a 24,44 USDCZK.

V pondělí byl v rámci České republiky reportován přebytek běžného účtu za říjen o velikosti 3,1 miliardy korun. Hlavním tahounem tohoto čísla byla kladná bilance zboží a služeb o velikosti 16,2 miliardy korun, a to i přesto, že její hodnotu srazilo započítání leasingu letadel Gripen v hodnotě 9,9 miliardy. Celkový přebytek byl snížen odtokem dividend ve výši 10,5 miliardy. Na základě těchto výsledků se tedy potvrdilo, že vnější pozice české ekonomiky je i nadále velice dobrá.

Datově zajímavější bude zítřejší den, kdy bude nejprve zveřejněn index cen výrobců za listopad, poté rozhodnutí o hlavní úrokové sazbě společně s prognózou a následně proběhne tisková konference tlumočící rozhodnutí bankovní rady ČNB a její výhled.

Rozmezí pro eurokorunu se bude i nadále držet v oblasti 27,02 až 27,03 EURCZK. V případě dolarkoruny pak 24,40 až 24,55 USDCZK.

V rámci zahraničních devizových trhů byl včerejší den zajímavější. Vinou silného propadu na ropě, který komoditu vehnal až na 7letá minima, se investoři začali zbavovat měn západních producentů ropy, což společně s kanadským dolarem či norskou korunou poškodilo i americký dolar. Právě ten oslabil vůči euru až nad hranici 1,010 EURUSD, kde se drží i dnes. Aktuálně se pár obchoduje na 1,105 dolaru za euro.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Co se týče dat, ta přicházela především z Evropy. Zmínit je možné například proslov prezidenta Evropské centrální banky Maria Draghiho. Ten zdůraznil očekávání rady banky ohledně toho, že se evropská inflace navrátí ke svému cíli „bez prodlení“. Stejně tak neopomněl připomenout, že jeho instituce je připravena jednat v rámci své měnové expanze, jakmile to bude potřeba. V eurozóně pak byl zveřejněn výsledek průmyslové produkce za říjen, která skončila na 1,9 % meziročně. 

Dnes se můžeme nejprve těšit na německý ZEW index ekonomického sentimentu za prosinec, kde se čeká výsledek 15 bodů oproti předchozím 10,4. Ve Spojených státech bude reportována listopadová inflace měřená indexem cen spotřebitelů. V jeho případě je predikce nastavena na meziměsíční stagnaci, meziročně pak na růst o velikosti 0,5 %. Právě tento fundament je jedním z posledních, který by mohl zasáhnout do rozhodování měnového výnoru Federálního rezervního systému.

Tato instituce dnes totiž zahajuje své dvoudenní jednání. Z toho během zítřka vyjde rozhodnutí o hlavní úrokové sazbě, přičemž očekávání jsou dle serveru CNBC nastavena na 80% pravděpodobnost úrokového navýšení. V závislosti na jeho velikosti se pak bude vyvíjet i kurz eurodolaru.

Pro dnešek by se rozmezí pro tuto devizovou dvojici mělo pohybovat od 1,097 až 1,0109 EURUSD.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter