Evropské i americké výnosy klesají. Euro po včerejším zpevnění nad 1,0900 EURUSD zisky smazalo. Obchoduje se pod 1,0850 EURUSD. Koruna se drží stabilně nad 23,80 za euro.

RoklenFx: Zeman chce silnou korunu. Jeho slova krotí ČNB

Poslední den tohoto týdne zahajuje eurokoruna kolem spodní hranice pásma 27,02 až 27,03 EURCZK. Na páru s dolarem jsem se po včerejším korunovém posílení  dostali až na 24,70 USDCZK, část zisků však byla umazána. Aktuálně se pár obchoduje na 24,82 koruny za dolar.

Co se týče dění v české ekonomice, je možné zmínit čtvrteční vyjádření prezidenta Zemana. Ten na konferenci o exportu v České národní bance uvedl, že upřednostňuje silnou korunu, která má na ekonomiku dlouhodobě příznivý vliv. Ten spočívá především v tom, že nutí firmy k inovacím. Zeman pak dále uvedl, že by se centrální banka měla vyvarovat opakování švýcarského šoku. Uvolnění od závazku na úrovni 27 koruny za euro by tudíž mělo probíhat gradualisticky a ne unáhleně a nečekaně, jako tomu bylo minulý rok ve Švýcarsku.

Přední zástupci rady ČNB pak na toto téma opět potvrdili, že intervenční režim na koruně banka opustí nejdříve ve druhé polovině roku 2016. Dle slov pravděpodobného příštího guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka stále existují důvody pro politiku slabší koruny a její předčasná změna by byla velice neprofesionální.

Dnešní den bude z hlediska dat chudý. Rozmezí pro eurokorunu by se mělo držet od 27,02 až po 27,03 EURCZK. V případě dolarkoruny bychom se měli pohybovat od 24,74 až po 24,96 USDCZK.

Dolar během včerejšího dne oslaboval. Na páru s eurem se obchodoval až na 1,094 EURUSD, ovšem poté chytil druhou mízu a euro stlačil na 1,089 dolaru za euro. Zpevnění americké měny přišlo ve večerních hodinách, kdy japonská centrální banka oznámila své historicky zavedení negativních úrokových sazeb o velikosti -0,1 %. Opatření se týká vybraných vkladů komerčních bank. Vedení Bank of Japan rovněž uvedlo, že v případě potřeby budou sazby posunuty ještě více do záporu.

Co se týče dalších fundamentů, ve Spojených státech byly včera reportovány objednávky dlouhodobého spotřebitelského zboží za leden, které v prosinci skončily propadem o -5,1 %. Očekáváno bylo -0,7 %. Hlavním fundamentem dnešního dne bude předběžné tempo růstu amerického HDP za poslední kvartál roku 2015. Očekávání jsou nastavena na anualizovaný růst +0,8 % oproti předchozím 2 %.

Eurodolar by se tak měl pohybovat v rozmezí 1,081 až po 1,095 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter