RoklenFx: ZEW index zklamal, dolar sílí

Eurokoruna dnes pokračovala v klidném obchodování na úrovni 27,02 EURCZK. Vývoj koruny vůči dolaru byl ale zajímavější. Ještě ráno se dolarkoruna pohybovala na hladině 24,40 USDCZK. Po obědě byl ale dolar při chuti a vyšplhal se až na aktuálních 24,55 korun za dolar. Síla dolaru se pochopitelně projevila i na měnovém páru s eurem, jenž se posunul z hladiny 1,107 EURUSD až na aktuálních 1,101 dolaru za euro. 

Z české ekonomiky nepřišla žádná data, zato z Německa jsme se dočkali ZEW indexu očekávání, u kterého se sice čekalo, že prudce klesne, ale výsledné číslo překvapilo mnohé. ZEW index očekávání klesl z červnových 19,2 až na -6,8 bodů. Jedná se tak o nejvýznamnější pokles za posledního 3,5 roku. Za tak výrazným propadem stojí britské referendum, díky jehož výsledku se chystá Velká Británie opustit EU. Rovněž index sentimentu určený pro celou eurozónu klesl z 20,2 na -14,7 bodů. Výrazněji, než se čekalo, kleslo také hodnocení současné situace, a to na 49,8 z minulých 54,5 bodů. Odhlasování brexitu je tak na ZEW indexech jasně patrné.

Brexit smetl důvěru v Německu na 3,5leté dno

Dolaru pak prospěla nad očekávání dobrá data týkající se zahájených staveb v USA, kterých v červnu bylo meziměsíčně více o 4,8 % oproti očekávání 0,2%. Stavebních povolení bylo pak meziměsíčně o 1,5 % více oproti očekáváním na úrovni 1,2 %.

Co se týče výhledu na zítra, tak se konečně dočkáme také nějakých dat z české ekonomiky. Konkrétně se bude jednat o index cen průmyslových výrobců, u nějž se čeká meziroční pokles o 4,3 %. Dále to budou indexy vývozních a dovozních cen.

Zahraniční kalendář událostí je opět slabý. V Německu bude zveřejněn index cen tamních výrobců a z eurozóny přijdou data týkající se běžného účtu. Z odpoledního dění stojí za zmínku už jen zásoby ropy v USA.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter