RoklenFx: Zlepšila se americká inflace a má na to pomoci dolaru?

Středeční ráno zahajuje česká koruna ve stálém pásmu 27,02 až 27,03 EURCZK, na páru s dolarem se nacházíme po včerejším posílení koruny na 24,68 USDCZK.

Dění na obou párech by mělo i nadále zůstat pod taktovkou zahraničních fundamentů, jelikož z české ekonomiky nepřijdou v dohledné době žádná relevantní data. Za zmínku však stojí vyjádření prezidenta Zemana. Ten pro Hospodářské noviny uvedl, že v bankovní radě ČNB by měla panovat rovnováha mezi stoupenci a odpůrci eura. Stejně tak prezident potvrdil své přesvědčení, že příštím guvernérem banky bude Jiří Rusnok.

Rozmezí pro eurokorunu by se mohlo po převážnou dobu obchodovat v mezích 27,02 až 27,03 EURCZK. Na dolaru bychom se mohli držet v pásmu od 24,60 až 24,74 USDCZK.

Eurodolar se aktuálně nachází na 1,095 EURUSD. Včerejší den nebyl z hlediska obchodování nikterak bouřlivý. Z dat jsme se dočkali meziroční míry inflace v Německu, která za prosinec dle metodiky výpočtu Evropské unie činila +0,2 %.

Dále byl reportován index ZEW reflektující podnikatelské klima německé ekonomiky. Sledovaný ukazatel skončil v lednu na 10,2 bodech z předchozích 16,1. Na největší evropskou ekonomiku má podle německého ekonomického institutu ZEW nadále negativní dopad především zpomalování hospodářského růstu v Číně a v dalších rozvíjejících se zemích.

Dnes nás čekají především data ze Spojených států. V odpoledních hodinách bude nejprve reportován index spotřebitelských cen za prosinec, kde je očekávána meziměsíční stagnace, meziročně pak nárůst o 0,8 %. Podstatné je, že jádrové ceny by měly již čtvrtý měsíc v řadě růst o 0,2 %, takže v meziročním vyjádření by se jádrová inflace měla nacházet na úrovni 2,1 %.

Jako další budou zveřejněny prosincové stavební povolenky a nově zahájené stavby domů. V prvním případě se čeká mírný pokles na 1200 povolenek, ve druhém naopak lehký růst rovněž na 1200 staveb.

Rozmezí pro eurodolar by se mělo pohybovat od 1,089 až 1,099 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter