RoklenFx: Zvýší, nebo nezvýší? Dnes zasedá Fed

Středu zahajuje česká koruna po včerejším posílení v pásmu 27,03 až 27,035 EURCZK, dolarkoruna se drží úrovně 24,37 USDCZK. Na eurodolaru je již patrná nervozita, o čemž svědčilo včerejší mírné oslabení dolaru. Aktuálně se nacházíme na 1,109 EURUSD.

Během včerejška byla v rámci české ekonomiky reportována lednová data z českého průmyslu. Ukázalo se, že výroba v lednu meziročně zrychlila o 0,7 %, k čemuž přispěla především produkce aut, naopak pokles byl pozorován u elektřiny a chemických látek. S průmyslem byly zveřejněny i výsledky ze stavebnictví, které během prvního měsíce nového roku kleslo o 10,4 %, což je nejhorší číslo od poloviny roku 2013. Výčet českých dat pak uzavřel lednový přebytek běžného účtu, který skončil na +32,36 mld. CZK oproti očekávaným 28,4 miliardám.

Ze zahraničí byl zveřejněn americký index cen výrobců, který v únoru skončil meziměsíčním poklesem o 0,2 %, v jádrovém vyjádření pak stagnoval. Meziročně jsme se v prvním případě dočkali rovněž stagnace, ve druhém pak nárůstu o 1,2 %. Následovaly maloobchodní prodeje, kde byl pozorován meziměsíční propad o 0,1 % jak s, tak i bez započtení dopravnách prostředků.

Dnes nás z domácího dění čeká únorový index cen výrobců PPI, kde se meziměsíčně čeká propad o -0,2 %, meziročně pak dokonce o -3,5 %. Rozmezí pro eurokorunu by se mělo pohybovat od 27,02 až po 27,055 EURCZK. Dolarkoruna by se mohla držet od 24,28 až 24,48 USDCZK.

V rámci zahraničí bude klíčový večer, kdy bude zveřejněno rozhodnutí o americké úrokové sazbě. Následovat bude tisková konference, kde guvernérka Janet Yellenová představí budoucí podobu měnové politiky Fedu a pohled na aktuální stav americké ekonomiky.

Většina analytiků neočekává, že by Fed přistoupil k jakýmkoliv změnám. Eurodolar by se tak během dne mohl pohybovat od 1,099 až po 1,116 EURUSD.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Newsletter