RoklenFX: Zvýší, nebo nezvýší?

Středeční den zahajuje koruna na 27,02 EURCZK. Dolarkoruna po včerejším posílení americké měny mírně spadla z 24,74 USDCZK na 24,67 koruny za dolar.

Během včerejška byl zveřejněn report Ministerstva financí, které oznámilo, že státní dluh ke konci září klesl o 0,6 miliardy Kč, což odpovídá 1,633 bilionu korun. Na každého Čecha tak připadá dluh o přibližné velikosti 158 tisíc korun. Tato informace však neměla žádnou kurzotvornou váhu, tudíž oba hlavní páry zůstaly bez výraznějších změn.

Dnes bude nejprve zveřejněn index cen výrobců za listopad, u kterého se očekává meziměsíční pokles o -0,2 %, meziročně by pak propad mohl dosáhnout až -3,5 %. V odpoledních hodinách bude nejprve zveřejněno rozhodnutí o hlavní úrokové sazbě společně s prognózou, následně proběhne tisková konference tlumočící rozhodnutí bankovní rady ČNB a její výhled.

V tomto případě se nečeká, že by centrální banka jakkoliv změnila svou stávající politiku. Stále by tak mělo platit, že intervenční režim na eurokoruně potrvá minimálně do konce roku 2016. O čem se ale pravděpodobně bude diskutovat, je možné zavedení záporných úrokových sazeb. Ovšem i v tomto směru se stále pohybujeme na úrovni spekulací, nikoliv jejich reálnému zavedení.

Rozmezí pro eurokorunu by se během dne mělo držet v pásmu 27,02 až 27,03 EURCZK. Ovšem nejsou vyloučeny krátkodobé výkyvy, především v době, kdy bude probíhat tisková konference ČNB. V případě dolarkoruny by den mohl být v důsledku probíhajícího zasedání Federálního rezervního systému mnohem volatilnější, proto bychom se mohli pohybovat v úrovních od 24,50 až 24,75 USDCZK.

Právě zmiňované zasedání Fedu bude dnes nejsledovanější událostí. Americká centrální banka ve večerních hodinách rozhodne o podobě své budoucí úrokové politiky, přičemž očekávání jasně vyznívají pro navýšení. To potvrzuje i průzkum agentury Bloomberg, který pravděpodobnosti úrokové „normalizace“ přiřazuje více jak 70 %.

Do rozhodování banky bezpochyby vstoupila i včerejší data. Především se jedná o index spotřebitelských cen, který za listopad potvrdil očekávání meziměsíční stagnace, stejně tak se potvrdila i meziroční predikce na +0,5 %. Poté byl reportován Empire State index nálady ve výrobě, který poskočil na -4,59 bodů z předchozích -10,74.

Během dneška budou navíc reportovány nově zahájené stavby domů za listopad, kde se očekává nárůst o 1135 tisíc při předchozích 1060 tisících. Reportovány by měly být i stavební povolenky, kde se čeká mírný pokles z 1161 tisíc na 1150 tisíc. Rovněž bude zveřejněna i listopadová průmyslová produkce. V jejím případě je predikován nárůst na 0,1 % při předchozím poklesu o -0,2 %.

Eurodolar dnešní den zahajuje po včerejším posílení dolaru na 1,094 EURUSD. Jeho vývoj by měl být vzhledem k datům z USA a večernímu Fedu poměrně volatilní. Vzhledem k již zveřejněným datům, která reflektují kondici americké ekonomiky, společně s vyjádřeními velké většina vysokých představitelů americké centrální banky, je patrné, že jsou Spojené státy připraveny na vyšší úrokové sazby. Z hlediska reakce trhů by v tomto případě byla tedy mnohem zajímavější situace, kdy by Fed své sazby opět nezvýšil.

Přesně to jsme pozorovali necelé dva týdny zpět u Evropské centrální banky. V jejím případě bylo investiční publikum připraveno na razantní uvolnění měnové politiky, které však ve výsledku nepřišlo. „Pouhé“ snížení depozitní sazby z -0,2 na -0,3 % a prodloužení programu kvantitativního uvolňování nestačilo, a proto euro, namísto silného oslabení, výrazně posílilo.

Z toho důvodu bude dnes vše záležet na tom, jaký způsob vyjadřování zvolí guvernérka Yellenová. Pokud bude její styl dohromady s očekávanou změnou sazby silně „jestřábí“, dolar by se mohl projít poznatelným zpevněním. V opačném případě, tedy pokud budou slova šéfky Fedu hodně umírněná, tzv. „holubičí“, mohli bychom se dočkat oslabení americké měny.

Rozmezí pro eurodolar by se tak mělo pohybovat od 1,085 až 1,105 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

 

Newsletter