RoklenFx:Euro i koruna slabší. ECB signalizuje další uvolnění

Včerejší seance se na devizových trzích nesla poměrně zajímavě. Volatilní průběh nejen na měnách probudil z letargie dokonce i českou měnu.

Během včerejšího dne koruna na páru s eurem oslabila až nad hranici 27,06 EURCZK. Poté však své ztráty částečně umazala až k pásmu 27,025 až 27,035 koruny za euro. Aktuálně se pár obchoduje v blízkosti úrovně 27,045 ERUCZK. Na páru s dolarem jsme byli svědky výrazného posílení americké měny až na 24,99 USDCZK, kde se dvojice drží i teď.

Co se týče fundamentů těchto pohybů, je potřeba se zaměřit na dění na světových trzích. Oslabení koruny se neslo v duchu globálního propadu nejen akciových, ale i komoditních trhů. To způsobilo, že se velcí hráči začali zbavovat „offbenchmarkových“ aktiv, mezi které patří v jisté míře i česká koruna.

V rámci zahraničí bylo klíčové zasedání ECB. Ta ponechala beze změny jak své úrokové sazby, tak i aktuálně prováděný program nákupu vybraných aktiv.

Ohledně stavu evropské ekonomiky zdůraznil šéf ECB Draghi, že se podmínky od počátku roku 2016 zhoršily a rizika pro vývoj ekonomiky jsou nakupena směrem dolů. Inflace zůstane i v následujících měsících velmi slabá, případně se dostane do záporných čísel. Nebezpečí dalšího poklesu se opět zvýšilo v úvodu tohoto roku spolu se zvýšenou nejistotou ohledně vyhlídek růstu mladých tržních ekonomik, s výkyvy na finančních trzích a trzích komoditních, a rovněž vzhledem ke geopolitickým rizikům.

Na základě tohoto výhledu tak bude dle Draghiho potřeba přezkoumat a možná opětovně posoudit aktuálně prováděnou politiku ECB, k čemuž by mohlo pravděpodobně dojít na dalším zasedání banky, tedy 10. března.

V návaznosti na to se eurodolar propadl z 1,090 EURUSD až na 1,080 dolaru za euro. Aktuálně se pár pohybuje na úrovni 1,081 EURUSD.

V rámci dnešního dne budou zveřejněny indexy nákupních manažerů PMI výrobního sektoru a služeb v Německu, eurozóně i ve Spojených státech. Rozmezí pro eurkorunu by se mohlo držet na 27,025 až 27,05 EURCZK. Dolarkoruna pak od 24,95 až 25,15 USDCZK. Eurodolar by se mohl pohybovat od 1,076 až po 1,088 EURUSD.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter