I přesto, že se americké akciové indexy nachází poblíž úrovní svých historických maxim a míra nezaměstnanosti se postupně přibližuje Fedem stanoveným hodnotám potřebným pro zvýšení sazeb, stojí Spojené státy na prahu katastrofické finanční krize. Tak popsal současnou situaci největší ekonomiky světa známý lékař, bývalý kongresman a kandidát na prezidenta Ron Paul.
Dle jeho názoru, který prezentoval během rozhovoru pro server CNBC, označil za hlavní spouštěč blížící se krize dolar. „V případě amerického dolaru jsme svědky toho, jak se nafukuje jedna z největších bublin,“ řekl Paul. Jeho slova dostávají o to větší váhu, jakmile se zaměříme například na dolarový index, který reflektuje sílu americké měny vůči koši hlavních světových měn. S tím, jak Fed ukončil několikaletý program kvantitativního uvolňování, zatímco většina ostatních centrálních bank naopak rozjela motory extrémně uvolněné měnové politiky, se index vyšplhal až na svá dvanáctiletá maxima.
Trend silného dolaru trvá, udává tempo koruně
Spíše než náznak síly americké ekonomiky považuje Paul silný dolar za vedlejší produkt světa topícího se v záplavě levných peněz. „Není to ani tím, že by dolar byl až tak skvělou měnou, avšak vzhledem k současné situaci a kondici většiny světových měn prostě nic lepšího není,“ míní bývalý kongresman. „Ve skutečnosti jsou základní fundamenty naprosto katastrofické. Jakmile víte, že více jak polovina lidí nedokáže vyjít s penězi, nemůžete tvrdit, že se ekonomika vyvíjí tím správným směrem.“
Na otázku, zda je schopen určit přesnou dobu splasknutí dolarové bubliny, se Paul zdráhal odpovědět. O čem si je však jist, je, že jakmile ta doba přijde, bude to rychlé a nečekané. „Ve většině případů jsou takové věci naprosto nepředvídatelné. Varoval snad někdo před událostmi 2007, 2008 společnost Lehman Brothers? Nikdo takový se neobjevil.“
Závěrem rozhovoru však Paul přiznal, že možnou dobou splasknutí bubliny může být čas, kdy Federální rezervní systém přistoupí k navýšení svých krátkodobých sazeb. Tento krok bývalý kongresman očekává někdy koncem letošního roku.
Právě činnost americké centrální banky je dle Paula hlavním viníkem toho, co se děje nejen s dolarem, ale především s akciovými trhy. „V tuto chvíli se trhy snaží napravit škody způsobené roky 2008 a 2009. Problém je ten, že tolik potřebná korekce byla v podstatě eliminována činností centrální banky. Je to stejné jako v době Velké deprese, tehdy se také oddálilo nevyhnutelné.“