Ron Paul o nejistém Fedu

Čínská centrální banka se minulý týden postarala o nečekané překvapení. Rozhodla se, že v návaznosti na slabé výsledky svého exportního sektoru přistoupí k umělému oslabení vlastní měny. Jüan se tak vůči dolaru propadl o více jak 3 % a vyvolal tak silnou vlnu spekulací o rozpoutání měnové války.

Trhy na to zprvu zareagovaly propadem, avšak ten neměl zdaleka tak dlouhého trvání. Přispělo k tomu oficiální vyjádření čínské centrální banky, která jasně uvedla, že další umělé oslabení v plánu nemá, nýbrž chce udržovat jüan co nejstabilnější.

Celá tato situace vyvolala spekulace ohledně skutečného ekonomického stavu druhé největší ekonomiky světa. Mnozí hovoří o tom, že poslední reportovaný 7% růst produktu byl vysoce nadsazený a neodpovídá realitě. Stejného názoru je i bývalý republikánský kandidát na amerického prezidenta Ron Paul. Ten je navíc přesvědčen, že samotný krok silně přispěje k pozdržení tolik očekávaného zvýšení amerických úrokových sazeb.

„Guvernérka Federálního rezervního systému Yellenová bude váhat, zda opravdu přistoupit ke zvýšení, když uvidí, jak moc je světová ekonomika stále křehká,“ řekl Paul v rozhovoru pro CNBC. „Mohu se samozřejmě mýlit, ale v tuto chvíli si nemyslím, že na nějaké úrokové navýšení vůbec dojde,“ dodal skepticky.

Dle bývalého prezidentského kandidáta je rapidně zpomalující čínská ekonomika faktorem, který silně ovlivňuje už tak dost strádající Spojené státy. „Myslím si, že nás čeká hodně problémů, ať už je předzvěstí krize samotná Čína nebo špatný stav americké ekonomiky,“ je přesvědčen Paul.

Současná očekávání směřují k září jako k měsíci, kdy americká centrální banka provede první krok normalizace své úrokové politiky. Směrodatným měřítkem mohou být například futures kontrakty navázané na hlavní úrokovou sazbu. Ty přiřazují zářijovému navýšení zhruba 45% pravděpodobnost, avšak někteří analytici ji vidí ještě výš.

Faktem ale je, že světové organizace, jako například Mezinárodní měnový fond, varují před úrokovým navýšením. V červnovém prohlášení instituce uvedla, že takový krok by v tuto chvíli mohl vážně poškodit křehkou světovou ekonomiku, a proto by vedení Fedu mělo celou situaci ještě zvážit.

Ron Paul je skálopevně přesvědčen, že se měnový výbor zdráhá k tak radikálnímu kroku vůbec přistoupit. V prostředí velice slabé ekonomické obnovy by totiž hrozilo, že se americká ekonomika propadne zpět do recese, či mnohem hůř, což je věc, za kterou vedení Fedu rozhodně nechce být zodpovědné.

Newsletter