Ropa +3 %? Wall Street opět na nových rekordech

Americké akcie zahájily nový týden růstem, a to hned až na nové historické rekordy. Co za tím stálo? Opět ropa. Černá komodita se za pondělí připsala více jak 3 %.

Index S&P 500 je výše o +0,28 % až na 2190,15 bodů. Dow Jones si připsal +0,32 %, což odpovídá 18 635,85 bodům. Technologický Nasdaq vzrostl o +0,56 %. Závěrečná cena se zastavila na 5262,02 bodech.

Hlavním fundamentem byla již zmiňovaná ropa. K růstu této komodity přispěla spekulace o tom, že by velcí producenti mohli přistoupit na opatření, která by vedla ke zvýšení cen. Součástí toho je i jednání mezi Ruskem a Saúdskou Arábií. Ruský ministr pro energetiku Novak médiím sdělil, že obě země pracují společně s dalšími producenty na možném plánu nastolení rovnováhy na světovém trhu s ropou.

Pravdou je, že analytici jsou vůči potenciální dohodě skeptičtí. V tomto směru připomínají především lednový pokus o omezení ropné produkce. Saúdská Arábie tehdy tento krok podmínila účastí Íránu. Ten však odmítl. Cílem země není produkci omezovat, nýbrž zvyšovat, aby tak po zrušení západních sankcí opětovně získala svůj původní podíl na trhu.

V návaznosti na to je Brent výše o +3,15 % až na 48,45 USD/barel.  WTI si pak připsala +3,06 %, což odpovídá 45,85 dolarům za barel.

Dolaru dnes mírně posílil. Na páru s eurem se dostal na 1,118 EURUSD.

 

Newsletter