Ropa Brent padla na 4leté dno. Členové OPEC srážejí cenu

Cena ropy Brent se dostala na nejnižší úroveň za poslední čtyři roky po té, co se Irák rozhodl následovat členy ropného kartelu OPEC, Saúdskou Arábii a Irán, a přikročil také ke snížení ceny dodávané komodity.

Irák, druhý největší producent ropy zemí OPEC, se rozhodl prodávat svoji Basrah lehkou ropu do asijského regionu s největším diskontem od ledna roku 2009. Ke stejnému kroku se rozhodl i Irán během minulého týdne, který bude svoji ropu během listopadu prodávat nejlevněji za posledních šest let.

„OPEC není připraven jednat a to nutí lidi dále prodávat,“ říká Michael Lynch, prezident Strategic Energy & Economic Research z Massachusetts. “Do doby, dokud neuslyšíme ze strany OPEC o nějakých krocích s cílem stabilizovat cenu ropy, trh bude pokračovat ve svém aktuálním propadu,“ dodává.

Brent s listopadovým dodáním během včerejšího dne poklesl o bezmála dva dolary k úrovni 88 dolarů za barel, dnes ceny ropy Brent atakovaly 86 dolarů za barel. Cena se tak dostává na nejnižší úroveň od listopadu 2010. Objem všech futures kontraktů byl o 39 procent výše nad svým 100denním průměrem. Cena ropy tak od letošních maxim u 115,06 USD, dosažených 19. června, ztrácí 23 procent.

Ropa WTI s listopadovým dodáním včera poklesla o 1,15 USD resp. 1, 3 procenta na 84,67 USD za barel. Objem byl o 16 procent vyšší nad svým 100denním průměrem.

Irák během minulého týdne stanovil cenu pro svoji Basrah lehkou ropu o 3,15 USD níže oproti průměrné ceně, stanovené Dubají či Ománem. Jedná se tak o největší slevu od ledna 2009 a výrazný skok je patrný i oproti říjnovému rozdílu ve výši 2,5 USD.

Státem vlastněná společnost National Iranian Oil Co rovněž snížila svoji cenu pro asijské odběratele. Před týdnem Saúdská Arábie, světový největší exportér ropy, snížila cenu své lehké ropy na nejnižší hodnotu od roku 2008.

„OPEC prozatím stále nedal indikace, že by mohl přijat kroky s cílem podpořit padající cenu ropy,“ uvedl Carsten Fritsch, analytik z německé Commerzbank. „Země ze společenství OPEC nyní spíše bojují o svůj tržní podíl než o to, aby zabránily propadu ceny,“ komentoval vývoj v ropném kartelu.

OPEC musí snížit svoji produkci během let 2015 a 2016 o 500 tis. barelů denně aby vyvážil aktuální nepoměr na trhu, alespoň dle analýzy investiční banky Morgan Stanley. OPEC přitom během září zvýšil svoji produkci o 402 tis. barelů denně na 30,47 mil. Zasedání kartelu, od kterého si trh nějaký krok slibuje, se uskuteční v listopadu.

Dle dat Commodity Futures Trading Commission hedge fondy a další významní spekulanti snížili během prvního říjnového týdne své dlouhé pozice v WTI futures kontraktech o téměř 5 procent.

Olej do ohně dnes přilila IEA výhledem, podle kterého poroste světová poptávka po ropě letos a příští rok mnohem pomaleji, než se doposud předpokládalo. Odhad růstu světové poptávky pro letošek snížila o 200.000 barelů na 0,7 milionu barelů denně a pro příští rok jej srazila o 300.000 na 1,1 milionu barelů. IEA také nevěří, že OPEC omezí dodávky a zastaví tak pokles cen. 

Newsletter