Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Ropa: Goldman Sachs vyhlíží 40 dolarů, OPEC stabilizaci trhu

Ceny ropy po nedávném oživení z šestiletých minim obnoví kvůli rostoucím zásobám v brzké době pokles. Americká ropa WTI pravděpodobně sestoupí ke 40 dolarům. Předpověděla to podle agentury Reuters banka Goldman Sachs ve své posledním výhledu pro ropný trh.     

Cena WTI i cena severomořského typu Brent po sedmiměsíčním propadu o 60 procent sestoupily ke konci ledna až na minima kolem 45 dolarů za barelů. Od té doby Bent oživil o třetinu na 60 dolarů za barel a WTI se pohybuje kolem 50 dolarů.     

Goldman Sachs ale předpovídá, že komerční zásoby ropy ve světě budou v nejbližších měsících kvůli vysokým dodávkám a slabší jarní poptávce dál narůstat. To stáhne WTI ke 40 dolarům, kde by její cena mohla zůstat dvě čtvrtletí; pod tlak by se tím dostala i ropa Brent.    

Kde dnes ropa stojí 95 dolarů?

Banka předpokládá, že její prognózu dalšího poklesu by mohly ohrozit nové výpadky produkce v zemích OPEC, zejména na Blízkém východě. Podobně by působilo i výraznější oslabení těžby ve Spojených státech, uvedla banka. 

OPEC čeká obnovení rovnováhy na trhu

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) by měla spolupracovat s ostatními producentskými státy na stabilizaci trhu s ropou. Uvedl to generální tajemník kartelu Abdalláh Badrí na konferenci v Bahrajnu. Ceny ropy od loňského června prudce klesly kvůli nadměrným dodávkám na trh. Badrí nicméně vyjádřil přesvědčení, že ve druhé polovině letošního roku se na trhu obnoví rovnováha. Předpověděl rovněž, že poptávka po energii do roku 2040 stoupne o 60 procent a že ropa zůstane hlavním zdrojem energie.    

Cena severomořské ropy Brent se v lednu propadla až na 45,19 dolaru za barel, což byla nejnižší úroveň za téměř šest let. Loni v červnu přitom dosahovala až 115 dolarů za barel. V pátek uzavřela cena Brentu těsně pod 60 dolary za barel.     

OPEC se loni v listopadu rozhodl, že nebude na nízké ceny ropy reagovat omezováním produkce. Významní členové kartelu, zejména pak Saúdská Arábie, se domnívají, že za pokles cen jsou zodpovědní těžaři mimo OPEC.     

Badrí včera upozornil, že dodávky ze zemí mimo OPEC se od roku 2008 zvýšily téměř o šest milionů barelů denně, zatímco produkce OPEC se drží zhruba beze změny kolem 30 milionů barelů denně. Za růstem dodávek suroviny na trh stojí z velké části rozmach těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech. 

Newsletter