Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Ropa mírní životní náklady Američanů. Zvednou útraty jinde?

Nejvýrazněji za posledních šest let klesly životní náklady Američanů na konci roku 2014, ruku v ruce s poklesem cen ropy a tím paliv. Po listopadovém ústupu o 0,3 % klesly v prosinci spotřebitelské ceny ve Spojených státech o 0,4 %, nejvýznamněji od prosince roku 2008. Ekonomy a analytiky byl ale takový ústup očekáván.

Zlevňuje vše, co těží z nižších cen paliv a navázaných služeb, tedy i dopravy. Oblečení zlevnilo nejvýrazněji od roku 1998, zlevnila také letecká doprava nebo nová i bazarová auta.

Další pokles cen bude bedlivě sledován Fedem, protože znamená další vzdalování inflace od cíle jeho měnové politiky. Celkový meziroční růst cen zvolnil na pouze 0,8 procenta z 1,3 procenta v listopadu loňského roku.

V rámci tohoto čísla náklady energií klesly o 4,7 procenta, nejvýrazněji od prosince roku 2008. Průměrná cena benzínu je v polovině ledna na úrovni 2,08 dolaru za galon, nejníž od května roku 2009.

Šéf amerického řetězce Supervalu, Sam Duncan, si od vývoje cen slibuje, že pokles nákladů na paliva uvolní část obsahu peněženek Američanů pro útraty za potraviny a další zboží. Potraviny přitom v prosinci v USA zdražily na průměru o 0,3 procenta.

Newsletter