Ropa nakopla Wall Street, 50 dolarů za barel ale nepokořila

Americké akciové trhy dnes posílily. Dařilo se sektoru energetiky, který podpořily rostoucí ceny ropy. Ty se totiž držely nad úrovní 49 dolarů za barel a vystoupaly tak na letošní maxima. Psychologickou úroveň 50 dolarů za barel ale nepokořily. Ceny tlačila nahoru především zpráva o překvapivě prudkém poklesu zásob suroviny v USA a výpadky dodávek na různých místech světa.

„Zisky ropy a další náznaky toho, že by Velká Británii mohla opustit Evropskou unii je to, co řídilo včera a dnes sentiment,“ uvedl stratég Barclays Andres Jaime. Americká lehká ropa WTI byla naposledy nad 50 dolary za barel v polovině loňského října.

Index Dow Jones posílil o 0,82 procenta na 17 851,51 bodu. Dařilo se akciím investiční banky Goldman Sachs, ztráty naopak postihly akcie prodejce sportovního oblečení Nike.  

Širší index Standard & Poor‘s 500 stoupl o 0,70 procenta  na 2090,54 bodu, když si z deseti sektorů pohoršily jen utility. Index technologického trhu Nasdaq se zvýšil 0,70 procenta na 4894,89 bodu.

Z ekonomiky dnes přišla zpráva, že Index PMI Markit sektoru služeb za květen klesl na 51,2 bodu z dubnových 52,8 bodu a objem hypoték se za poslední týden zvýšil o 2,3 procenta.

Newsletter