Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Ropa padá nejníž za 6 měsíců. Silný OPEC a naděje Íránu

Ceny ropy dnes klesají až k šestiměsíčním minimům vlivem kombinace několika zpráv, které přinášejí signály dalšího nárůstu převisu nabídky nad poptávkou po černém zlatu. Za prvé, ropný kartel OPEC v červenci vytěžil největší měsíční objem ropy za sedm let. Za druhé, Íránu se červencovou dohodou se světovými mocnostmi o jaderném programu otevřel prostor k výraznému zvýšení dodávek ropy na trh. Třetím faktorem je pokračující série čínských dat informující o zpomalující ekonomice, dnes v podobě dalšího poklesu indexu nákupních manažerů.

Cena severomořské ropy Brent dnes dopoledne padá o více než 2 % k 51 dolarům za barel, zatímco barel americké lehké ropy WTI se obchoduje o 1,6 % níž, mírně nad 46 dolary.

Země OPEC vytěžily nejvíc ropy od roku 2008

Těžba ropy v členských státech Organizace zemí vyvážejících ropu v červenci přesáhla 32 milionů barelů denně a byla nejvyšší od roku 2008. Tím je vcelku zřejmé, že Saúdská Arábie a další klíčoví členové kartelu jsou navzdory nízkým cenám nadále odhodlání bránit svůj podíl na trhu. OPEC od loňského listopadu, kdy se rozhodl bránit svůj tržní podíl před rostoucí těžbou konkurence (ponecháním kvóty 30 milionů barelů denně), zvýšil produkci o zhruba 1,7 milionu barelů denně.

Přelomovou dohodu o omezení íránského jaderného programu uzavřel tento měsíc Teherán s šesticí světových velmocí. Na jejím základě mají být uvolněny sankce uvalené na Írán, což mimo jiné umožní zvýšit dodávky íránské ropy na světový trh. Tamní ministr ropného průmyslu Bížan Zangáne očekává, že okamžitě po odstranění sankcí země zvýší těžbu o 500 tisíc barelů denně a do několika měsíců pak o jeden milion barelů denně, čímž by se produkce měla vrátit na úroveň před zavedením sankcí, tj. na zhruba 4 miliony barelů denně. Těžba ropy v Íránu se vlivem sankcí snížila o zhruba jeden milion barelů denně, vývoz se pak od roku 2012 snížil o polovinu na více než jeden milion b/d.

Írán čeká nárůst těžby ropy až o milion barelů denně. Po ukončení sankcí

Generální tajemník OPEC Abdalláh Badrí nicméně komunikoval postoj kartelu, který předpokládá, že dalšímu poklesu cen ropy zabrání rostoucí poptávka, a v příštím roce počítá s větší rovnováhou mezi nabídkou a poptávkou. Trh podle Badrího dokáže vstřebat i právě nárůst dodávek z Íránu.

Nejen propad čínského akciového trhu je předmětem sledování. Údaje signalizující zpomalování druhé největší ekonomiky světa se v poslední době množí, což také doléhá na trh komodit, jichž je Čína významným spotřebitelem. Zhoršení podmínek v soukromém sektoru v červenci potvrdil jak oficiální údaj Pekingu zveřejněný v sobotu, který klesl na 5měsíční minimum, tak dnešní index nákupních manažerů, který se usadil na dvouletém dně.

Ropa v červenci propadla o více než 15 procent a z květnových letošních maxim již o více než 20 procent, čímž naplnila definici medvědího trhu. Sázky hedge fondů na růst cen americké ropy klesly na nejnižší hodnotu za pět let, což dokresluje fakt, že velké ropné společnosti včetně BP čekají dlouhodobější setrvání cen na nižších hladinách. Objem čistých dlouhých pozic na WTI klesl v týdnu končícím 28. července o 7 procent.

Írán a ropné překvapení aneb historie nás učí

Katastrofické scénáře Morgan Stanley pro zlato a ropu

Newsletter