Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Ropa pod 60 je zátěžovým testem „břidlicového boomu“

Jsou to pouze dva měsíce, co Continental Resources, která těží ropu z břidlice, postavila své aktivity na cenách ropy 80 dolarů a oznámila plán v roce 2015 investovat zhruba 4,6 miliardy dolarů. O šest týdnů později, kdy cena ropy klesla o 29 %, Continental snížila výhled pro investice na 2,7 miliardy dolarů.

Například Halliburton oznámila 11. prosince, že propustí přibližně 1000 lidí, a před dvěma měsíci CEO Dave Lesar řekl, že ropný sektor bude „v pohodě“, pokud ceny ropy budou v pásmu 80-100 dolarů za barel.

Boom těžby ropy a plynu z břidlice, který přiblížil Spojené státy téměř k soběstačnosti, bude čelit nebývale těžké výzvě, protože ropa WTI klesla výrazně pod 60 dolarů za barel a poptávka po černém zlatu i nadále klesá. Navíc, země OPEC kontrolující 40 % trhu s ropou stále nechtějí snižovat svou produkci. Ropa WTI dosáhla maxima 107,73 USD za barel v červnu loňského roku, ale nyní se obchoduje již pod 52 dolarů, což způsobuje, že 37 z 38 břidlicových ropných vrtů nyní těží se ztrátou, neboť jejich náklady na těžbu jsou vyšší.

Ropa Brent padla pod 55 dolarů. Rusko i Irák

RBC Capital Markets a CIBC World Markets předpokládají, že cena ropy v prvním čtvrtletí 2015 zůstane pod 60 dolary, SocGen vidí ropu na 64,5 dolaru v prvním a na 61,5 dolaru ve druhém čtvrtletí.

Někteří největší američtí těžaři z břidlice, například Pioneer Natural Resources, Continental a Chesapeake Energy, utráceli více finančních prostředků, než byli schopni vydělávat, a navíc si na svoji expanzi půjčovali. Podle mluvčího firmy Continental je nyní cena ropy na dlouhodobě „neudržitelných úrovních“, Halliburton je podle mluvčího schopna operovat i v nynějším prostředí nízkých cen a mluvčí Chesapeake nynější situaci vůbec nechtěl komentovat, stejně jako Pioneer.  

V roce 2014 rostla produkce ropy z amerických zdrojů o 1 milion barelů denně a dostala se tak na nejvyšší úrovně za posledních 30 let, podle dat amerického ministerstva energetiky (EIA). To tlačí ceny ropy dál dolů a tak ropné firmy, mezi kterými jsou například Continental, ConocoPhillips nebo Apache, snižují své kapitálové výdaje, což může vést státy jako Texas do hluboké lokální recese. V Texasu se těží 37 % z celkové produkce ropy Spojených států a pokles cen ropy a kapitálových výdajů v tomto regionu negativně ovlivní realitní trh a i další části ekonomiky.

Írán: Levná ropa poškodí celý Blízký východ

Amerika není samozřejmě jediná, kdo trpí. Země OPEC, kromě Íránu, mají nejnižší příjmy za posledních 10 let, ale ani tento fakt nepřiměl členy kartelu snížit svou produkci, aby podpořili ceny ropy. Důvodem je boj o tržní podíl na trhu s ropou, který v posledních letech ohrožovala těžba ropy z břidlice, čemuž se snaží země OPEC svou politikou zabránit. Spekulují totiž, že nízké ceny ropy zabrzdí rozvoj tohoto odvětví těžby a OPEC bude trh s ropou opět kontrolovat.

Podle ministra pro energetiku Saudské Arábie Aliho Al-Naimi cena ropy určitě opět vzroste. Dodavatelé ropy mimo OPEC by podle něj měli snížit svou „nezodpovědnou“ produkci.

Ruský ministr financí přepokládá, že ruská ekonomika, která je světovou dvojkou v exportu ropy, propadne o 4 %, pokud se cena ropy bude pohybovat okolo 60 dolarů. Vývoz ropy a plynu činil až 68 % celkových ruských exportů v roce 2013.

Někteří analytici však poukazují na blahodárné účinky nižších cen ropy. Ceny benzínu a topného oleje spadly v Americe na nejnižší úrovně za posledních 6 let a to podle Goldman Sachs pomůže zvýšit americký HDP o 0,5 %. Například analytik Moody‘s Mark Zandi vidí efekt levné ropy pozitivně, když říká, že příznivý vliv na spotřebitele bude mnohem vyšší, než ztráty firem produkujících ropu. Podle něj spotřebitelé ušetří až 150 miliard dolarů, pokud cena ropy zůstane na úrovni 60 dolarů, a to bude hnacím motorem růstu ekonomiky.

Ani Saúdové nejsou bezední a nechtějí ropu „zadarmo“

Newsletter