Ropa propadla na téměř sedmileté dno

Páteční schůzka ropného kartelu OPEC skončila neshodou na jakékoli cestě omezení produkce a stabilizace ropného trhu a nabídky na něm. Odpovědí trhu je pád ceny americké lehké ropy WTI na takřka sedmileté dno a výrazný propad také u ropy Brent. Své sehrává také silný dolar, který prodražuje držení ropných pozic.

Ropa začala propadat už v pátek v reakci na „zprávy zdrojů“, že OPEC navýší těžební kvótu z 30 milionů barelů ropy denně na 31,5 mil. b/d. Rétorika se ukázala špatně, obsah sdělení ale v zásadě nikoli. Jednotliví členové OPEC se neshodli na společném postoji a kartel tak bude nadále těžit to, co je realitou. A realitou je překračování těžebního limitu o půl až dva miliony barelů, pohybujeme se tedy v pásmu 30,5 až 32 milionů barelů ropy denně.

Zdroje Reuters tak úplně nemystifikovaly, ač je to trochu jinak. #OPEC ukázal rozkol a neschopnost se dohodnout a tak…

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 4. prosinec 2015

 

Americkou lehkou ropu WTI tak v úvodu týdne vidíme na trhu propadat o řádově 5 procent k 38 dolarům za barel, ropu Brent pak o více než 3 procenta pod 42 dolarů za barel.

„Všechna předchozí sdělení po zasedání kartelu OPEC obsahovala jasný objem výstupu, toto nikoli,“ reaguje k propadu cen ropy analytický tým banky Barclays. Podle německé Commerzbank ale tón ceny ropy na trhu nebude udávat strana nabídky, ale oživení poptávky – a pokud nabídka, tak ne kartelu OPEC, ale zemí mimo něj. „Ceny ropy příští rok zamíří výše a důvodem k tomu bude oživení poptávky ruku v ruce s ekonomikou a pokles těžby mimo kartel,“ tvrdí Commerzbank.

Šéf saúdskoarabské ropné firmy, ve světě známé jako Saudi Aramco, Amin Nasser se nechal slyšet, že ceny ropy zamíří vzhůru už s úvodem roku 2016. Klesat podle něj začne produkce z nekonvenčních ropných zdrojů, míříc k americké těžbě.

S tím nesouhlasí například šéf ropné firmy Total Patrick Pouyanne, podle kterého vzestup poptávky nebude stačit na vyvážení strany nabídky na trhu.

Newsletter