AKTUALIZOVÁNO: Ceny severomořské ropy Brent i americké lehké ropy WTI vystřelily prudce vzhůru a v samém závěru měsíce vymazaly srpnové ztráty. Důvodem je trojice zpráv: produkce ropy v USA a slova z ropného kartelu OPEC, kterému nízké ceny začaly vadit. K tomu se přidala nelibost Ruska a Venezuely.
Ropa Brent roste o bezmála 8 procent k 54 dolarům za barel, v minulém týdnu přidala 10 procent. Americká lehká ropa WTI, která v srpnu propadala až o 20 procent a v minulém týdnu připsala 12 procent, dnes posiluje až o dalších 9 procent nad 49 dolarů za barel.
Sledujte kurzy komodit bez zpoždění na Roklen24
Americká U.S. Energy Information Administration (EIA) dnes uvedla, že měsíční produkce ropy v USA klesla v červnu pod 9,3 milionu barelů ropy denně z 9,4 milionu barelů v květnu a z vrcholu 9,6 milionu barelů ropy denně v dubnu. Obchodníci na trhu jsou zaskočeni, protože v posledních týdnech se zvyšoval ukazatel počtu nových ropných vrtů.
Ropa padá na nové dno. Mimořádná schůzka OPEC?
OPEC pak ve své čerstvě zveřejněné zprávě dal jasně najevo, že současná míra propadu cen ropy již je pro ropný kartel potíží, kterou bude řešit se všemi producenty, které OPEC zastřešuje. „Jak OPEC vyjádřil už mnohokrát, je připraven k diskusi s producenty…a ochraně vlastních zájmů,“ stojí v textu kartelu.
Další ze sady zpráv, hovořících směrem růstu cen ropy, jsou chystaná opatření mezi Ruskem a Venezuelou. Prezidenti Vladimír Putin a Micolas Maduro budou diskutovat „možné společné kroky“ ke stabilizaci ceny ropy na globálních trzích a spolupracovat v tomto směru chtějí i s OPEC.
Nejdivočejší týden od pádu Lehmanů pro akcie, ropa 20 %!
V pondělí ale zůstal zavřený z důvodu svátku Londýn, což zobchodované objemy ropy z části přitlumilo. OPEC předpovídá pokračující nadbytek nabídky na trhu s ropou kolem dvou milionů barelů ropy denně kvůli vysoké produkci Saúdské Arábie či Iráku a hájení podílů na trhu zeměmi mimo OPEC.
Investoři v tomto týdnu upírají zrak k dalších datům z americké ekonomiky v podobě továrních objednávek a zahraničního obchodu či trhu práce, ze kterých budou znovu odvozovat, zda se Fed odhodlá k zářijového zvýšení sazeb či spíše nikoli. Sázky na takový krok v minulém týdnu pod tlakem dění v Číně polevily k 25% pravděpodobnosti, ta se ale s počátkem aktuálního týdne znovu zotavuje.
Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde