Cena ropy Brent za poslední dva dny posílila o zhruba 5 % a nyní se obchoduje blízko svých ročních maxim na 66 dolarech za barel. Celkově za letošní rok tak cena této komodity vzrostla o 14 %. Co to znamená pro akciové trhy? Ropa se sice stále obchoduje výrazně pod svými maximy v úrovni 115 dolarů, dosaženými v minulém roce, nicméně od svých minim u 47 dolarů se již také dost vzdálila. Akcioví optimisté na poklesu nacházeli i pozitivní stránky, například, že domácnosti ušetří více peněz za benzín, takže budou moct utrácet za jiné věci a tím podpoří ekonomiku. Nízké ceny ropy také tlačily níž inflaci, a tak se dlouhodobé sazby, od kterých se odvíjejí sazby hypoték, pohybovaly okolo nuly. ECB toto prostředí využila k odstartování programu nákupu dluhopisů QE, který odůvodnila hrozbou deflace, takže optimisté znovu zajásali a pokračovali v nákupech akcií.
Nyní se obrázek ale začíná měnit. Ceny ropy rostou a s tím rostou i výnosy na dluhopisech, které investoři v obavách, že vyšší ceny ropy a oživující ekonomika posílí inflaci, na kterou budou centrální banky reagovat vyššími sazbami, raději vyprodávají. Takže na trhu nastává úplně nová situace. Centrální banky, které v minulosti srazily sazby na nulu, aby podpořily výdaje domácností a úvěrový trh, vlastně mohou dostat domácnosti, o které jim prý šlo, do dluhové pasti. Většina dnešních rodin má totiž hypotéku, jezdí autem a platí účty za energie. Navíc každá tuším čtvrtá rodina v Česku má svůj rodinný rozpočet napnutý k prasknutí, takže jakýkoli tlak na růst nákladů bude nutit rodinu investici odložit nebo ji neuskutečnit v očekávání vyšších výdajů na hypotéku, energie nebo výdaje na zboží denní spotřeby. Levné peníze navíc vyšroubovaly ceny nemovitostí na předkrizové úrovně, takže aby rodina dosáhla na bydlení, musí si brát vyšší úvěr. A nejinak je tomu jinde ve světě.
Jak se pravděpodobně zachová investor-laik a profesionál v případě, že centrální banky začnou utahovat kohouty?
Centrální banky, tím jak držely dlouhodobě sazby na nule, nakonec donutily i laiky investovat, spekulovat. Investiční poradci, jejichž počet se jistě znásobil, měli lehkou úlohu klienty k investicím přesvědčit. Vždyť na účtu v bance ročně prodělávali a trh přece nabízí tolik možností, jak své úspory lépe rozmnožit! Laik si tedy za své úspory nakoupil alespoň nějaké akcie a ti bohatší nemovitosti. Akcie jsou letos (stále ještě) v plusu, podobně jako nemovitosti, investice tak vynáší a laik láká do světa investic další laiky. Tihle lidé bohužel naskakují do vlaku jako poslední a bohužel i mezi posledními vyskakují. Profesionálové se chovají, nebo by se měli chovat, opačně a na tento typ investorů čekají s otevřenou náručí. Nejdříve jim drahá aktiva „natlačí“, aby si je opět od nich koupili později zpět za výrazně nižší cenu, až laici začnou panikařit a zmatkovat. Takže rodina nakonec o větší nebo menší část peněz stejně přijde, protože své investice řeší až jako poslední věc v případě, že se jim nedostávají peníze na zaplacení měsíčních účtů, a to bývá už pozdě, v tísni.
Jaký bude pravděpodobný scénář? Při prvním zvýšení sazeb, ať už v Americe nebo v Evropě, budou profesionálové držet laiky v klidu, říkat jim, že se nic neděje, že to je přeci jen malý nárůst na úrokových sazbách, a ještě doporučí investice mírně navýšit. Vždyť ceny klesly. Nicméně sami budou vědět, že se cyklus otočil a že nastává prostředí vyšších úrokových sazeb, které bude mít za následek zpomalení ekonomik. Profesionálové proto svá aktiva vyprodají a budou čekat. Při dalším zvýšení sazeb již dojde k větší reakci na trhu, začnou odcházet peníze z akciových i dluhopisových fondů a ceny aktiv dále klesnou. Tehdy profesionálové laikům opět zavolají a začnou je přesvědčovat, že ještě „není tak zle“ a že prodávat se ztrátou by bylo chybné rozhodnutí a že se trh otočí. Posledním stádiem pak bývá, že sám laik zavolá profesionálovi, aby ho jeho aktiv zbavil, protože potřebuje peníze na zaplacení hypotéky nebo na novou pračku. V té chvíli již je na trhu většinou pořádná panika a jedinými kupci jsou profesionálové, kteří znají pravou hodnotu aktiv, a až tehdy se trhy zpravidla otáčejí.
Tento scénář možná neproběhne zítra nebo za měsíc, protože vytištěných peněz je mnoho, ale určitě na něj dojde. Došlo k němu již mnohokrát. Je třeba si uvědomit, že nic netrvá věčně, ani nulové sazby, ani levné peníze, takže je hlavní si zachovat chladnou hlavu, selský rozum a předvídat.