Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabila nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

Ropa za 120 dolarů. Falešné embargo, nebo tvrdý hit pro ruský ropný byznys?

Zdroj: Depositphotos

Evropská unie oznámila, že dosáhla dohody o ropném embargu. Znovu se zdá, že dohodnutá opatření jsou „papírovým embargem“, které neovlivňuje dostupnost komodity, ale zvyšuje nejistotu, která podporuje růst cen na trhu s ropou. Budou mít nová opatření EU skutečný negativní dopad na ruský ropný byznys? Nebo to povede jen k vyšším cenám?

Šestý sankční balíček

Členové Evropské unie oznámili, že souhlasili s uvalením embarga na ruskou ropu. Půjde však pouze o částečné embargo, protože nebude mít vliv na ruskou ropu dováženou ropovody. Toky ruské ropy do EU prostřednictvím ropovodů činily v roce 2021 přibližně 750 tisíc barelů za den, zatímco po moři bylo přepravováno o něco více než 1,5 milionu barelů denně. Šestý sankční balíček EU teoreticky zakáže zhruba dvě třetiny ruských dovozů. Předchozí sankční balíček předpokládal, že EU opustí ruskou ropu a ropné deriváty na konci tohoto roku nebo na začátku příštího. Nyní se očekává, že se tento proces urychlí. Je však třeba poznamenat, že ruská ropa bude do Evropy nadále proudit ropovody. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že do konce letošního roku skončí až 90 % veškerého dovozu ruské ropy. Zbývajících 10 % poteče potrubím na Slovensko, do České republiky a Maďarska, ale také do Maďarska a Rumunska po moři kvůli dohodnutým „výjimkám“. Země jako Polsko nebo Německo také budou i nadále moci dovážet ruskou ropu ropovodem Družba, což může činit až 1 milion barelů denně.

Jsou sankce a embargo účinné?

Šestý sankční balíček EU bude kromě ropného embarga obsahovat také další sankce vůči bankám a jednotlivcům. Pro Rusko je však klíčový export energetických komodit, zejména export ropy. Přestože se některé země a společnosti rozhodly samy sankcionovat a vyhýbat se ruským energetickým komoditám, přebytek běžného účtu v Rusku vyletěl na rekordní úroveň, především kvůli vysokým cenám ropy a uměle nízkému kurzu USDRUB.

Zdroj: XTB, Bloomberg, Zerohedge
Zdroj: XTB, Bloomberg, Zerohedge

Rusko posílá rekordní množství ropy do Indie a Číny. Výnosy jsou také rekordní, i když ropa prodávaná do Asie se často prodává se slevou 30 dolarů za barel. Tyto údaje samozřejmě zahrnují i exporty do EU, protože ty zatím nebyly zastaveny. Přebytek ruského běžného účtu v 1. čtvrtletí 2022 dosáhl 58,2 miliardy dolarů! 

Je třeba také poznamenat, že embargo může být účinné pouze částečně. Když se podíváme na data sledující tankery, vidíme, že ruský export do „neznámých destinací“ v dubnu oproti březnu raketově vzrostl. To může v rámci nového embarga dále růst, protože některé země se ho mohou pokusit obejít.

Zdroj: Twitter, TankerTrackers.com
Zdroj: Twitter, TankerTrackers.com

Ruská ropa je dovážena do „neznámých destinací“ v Evropě, což ukazuje na „skrytý export“. Po začátku embarga tyto dodávky pravděpodobně porostou. 

Mnoho nejistoty zůstává

EU rychle oznámila, že bylo dosaženo dohody, ale mnoho technických detailů zůstává neznámých a nerozhodnutých. Především se stále neví, jak dlouho výjimky potrvají. Kromě toho, i když Polsko a Německo uvedly, že mají za cíl snížit dovoz ruské ropy na nulu, zůstává nejisté, zda to skutečně udělají, protože jim bude stále povoleno dovážet ji ropovodem. Navíc stále není jisté, zda budou zavedena nějaká opatření k zákazu dodávek ruské ropy do zemí mimo EU. Přibližně 1/4 všech tankerů je registrována v Řecku. EU chce zakázat poskytování pojištění tankerům s ruskou ropou, ale Řecko a některé další země chtějí v tomto případě „výjimky“.

Je ropa již nadhodnocena?

I přes napjatou situaci je trh s ropou víceméně vyrovnaný. Do Evropy se stále posílá velké množství ruské ropy a rostou také dovozy z Blízkého východu, zejména SAE nebo Saúdské Arábie. Největší producenti OPEC mají stále volné kapacity kvůli nižší poptávce z Asie, kam je dodáváno stále více ruské ropy. Ropné embargo EU je navíc již nějakou dobu naceněno, a proto existuje možnost, že dojde k určitému vybírání zisku.

Zdroj: XTB, Bloomberg
Zdroj: XTB, Bloomberg

Backwardation (spotové ceny vyšší než forwardová cena) na trhu Brent přesáhly 4 dolary za barel pro aktuální kontrakt a kontrakt na příští měsíc. Takové extrémní situace byly v minulosti krátkodobé, což naznačuje, že ropa může být nyní překoupena. 

Zdroj: XTB
Zdroj: XTB

Takto silné backwardation poukazuje na velmi vysokou krátkodobou poptávku na trhu. Proto nelze v krátkodobém horizontu vyloučit pokračování růstu. Nejbližší zóna rezistence na trhu Brent se nachází v oblasti 123-125 USD, kde může dojít k reakci na straně nabídky. Ceny pravděpodobně klesnou v horizontu měsíců, ale mohou zůstat v rozmezí 100-110 USD. 

Zdroj: XTB, Bloomberg, Zero Hedge, TankerTrackers.com

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter