Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Ropa za 40 až 60 dolarů? Vydrží až deset let

Ceny ropy zůstanou na nízké úrovni až deset let. Jejich výraznějšímu zvýšení totiž brání zpomalování růstu čínské ekonomiky a těžba z břidlicových ložisek ve Spojených státech. Uvedla to společnost Vitol Group, která je největším nezávislým obchodníkem s ropou na světě.

„Je těžké očekávat dramatický nárůst cen,“ řekl agentuře Bloomberg generální ředitel podniku Ian Taylor. Dodal, že ceny ropy by se příštích pět až deset let mohly pohybovat v rozpětí od 40 do 60 dolarů za barel.

Cena severomořské ropy Brent se v lednu propadla až na 27,10 dolaru za barel, tedy na nejnižší úroveň za téměř 13 let. Nyní se nachází v blízkosti 33 dolarů za barel.

 

Způsobí propad ropy další krizi podobnou té z roku 2008? Vydrží americké banky nátlak dluhů energetického sektoru?

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 5. únor 2016

 

Podle Taylora ale není jisté, zda se již ceny ropy odrazily ode dna. Na trhu s ropou totiž nadále panuje převis nabídky nad poptávkou, což vede ke zvyšování zásob. Ve druhé polovině roku nicméně šéf Vitolu očekává mírný nárůst cen na 45 až 50 dolarů za barel.

Podle Taylora je možné, že ceny ropy se již nevrátí nad hranici 100 dolarů za barel. Zdražování ropy brání kromě vysokých dodávek na trh také efektivnější využívání této suroviny.

Ceny ropy tlačí dolů rovněž neochota Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) omezit těžbu. Kartel naopak v poslední době produkci zvyšuje a zostřuje cenovou válku s ostatními těžaři. Podle Taylora nicméně nelze vyloučit, že se OPEC dohodne s nečlenskými těžařskými zeměmi, jako je například Rusko, na koordinovaném omezení těžby.

 

Newsletter