Ropa za 80 babek? Klidně, a to i přes brexit

Rok 2016 je pro ropu (zatím) úspěšný. Po dvouletém propadu si jak Brent, tak i WTI připisují shodně plus více jak 30 %. Aktuální ceny kolem 50 a 49 dolarů za barel však nejsou konečné. Černá komodita má na to si opět sáhnout až na 80 dolarů za barel, a to i v případě, že by Britové řekli sbohem Evropské unii.

Hranice 80 „babek“ za barel byla pro ropu WTI vytyčena společností Raymond James & Associates, přičemž podle jejího analytika J. Marshalla Adkinse se tomu tak stane již na konci letošního roku. Pro srovnání, průzkum Bloombergu ukazuje, že tento odhad je druhý nejvyšší ze všech 31, které agentura sleduje.

„Během posledních měsíců jsme nabyli ještě většího přesvědčení, že utahování globální dynamiky ropné nabídky/poptávky podpoří ještě vyšší úrovně cen v roce 2017,“ přepisuje Bloomberg slova analytického týmu Raymond James & Associates. „Věříme, že příští rok WTI dosáhne v průměru o 30 dolarů za barel vyšších cen, než aktuálně naznačují ropné futures.“

Hlavním motorem tohoto „býčího“ callu je nabídková strana, která rovněž stála za masivním propadem cen v předchozích letech. Adkins v tomto směru poukazuje na tři hlavní fundamenty.

Prvním z nich je očekáváné osekání ropné produkce mimo Spojené státy. Podle odhadů by se tak v roce 2017 mohlo denně vyrobit o zhruba 400 tisíc barelů méně. Tento propad by se měl týkat především zemí jako Mexiko, Angola, Kolumbie a Čína.

Vliv na propad těžby by měly mít i její neočekávané výpadky, které se už objevily i letos a které by za určitých okolností mohly přetrvat až do příštího roku. V tomto směru je řeč především o Venezuele, kterou sužují výpadky energie, a Libyi, kde panuje stav občanské války. Naopak kanadská produkce by se po požárech v provincii Alberta měla oklepat, to samé se pak očekává i v případě Nigérie, kterou trápily sabotáže rafinérií. Celkový výstup z toho by však měl stále dosahovat propadu těžby o denním objemu 300 tisíc barelů.

Posledním faktorem je americká ropná produkce. Těžaři by podle analytiků měli na vyšší ceny reagovat s nadšením, ovšem vaz by jim měl srazit fakt nedostatku pracovní síly a vybavení. Mínus dalších 400 tisíc barelů za den.

Určitou brzdou poklesu ropného výstupu by mohlo být zvýšení těžby v Rusku, Íránu, Kuvajtu a v Severním moři. Raymond James & Associates v tomto případě pracuje s +320 tisíci barelů ropy za den.

„Naše nová nabídko-poptávková očekávání jsou pro cenu ropy převážně „býčího“ charakteru, než tomu bylo na začátku roku,“ píše Adkins. V lednu jeho společnost odhadovala pro rok 2017 velikost světové ropné nabídky na 96,83 milionech barelů za den. Po zvážení všech výše zmiňovaných fundamentů se toto číslo snížilo na 96,05 milionů.

Brexit a ropa? Žádné vzrůšo se nekoná

S tím, jak se blíží čtvrteční hlasování o (ne)setrvání Spojeného království v Evropské unii, objevují se i otázky ohledně vývoje na ropě. Na ty ve své poslední studii odpověděla banka Societe Generale, podle které by případný odchod s evropského bloku ceny černé komodity srazil, ovšem pouze krátkodobě.

To ostatně potvrzuje i minulý týden, kdy jak Brent, tak i WTI padaly souběžně s tím, jak se objevily informace o převaze zastánců brexitu nad jeho odpůrci.

Ceny ropy dál klesají, investory znepokojuje hrozba brexitu

„V předchozích týdnech byly trhy ovlivněny negativními sazbami a evidentně křehkým vývojem světové ekonomiky. Během toho minulého se ke slovu dostalo i britské referendum, které výrazně přispělo ke zvýšení averze k riziku,“ přepisuje server CNBC slova Michaela Wittnera, šéfa ropného a komoditního oddělení Societe Generale. „Pokud na brexit opravdu dojde, tlak na pokles ropných cen vznikne pouze vinou této averze, nikoliv z důvodu jakýchkoliv fundamentů.“

Banka je tedy přesvědčena, že případný britský odchod z EU by nikterak výrazněji a především dlouhodoběji nenarušil pozvolný přerod stavu ropného trhu z přesycení směrem k vyrovnání. Možný cenový propad by vznikl především v důsledku měnového efektu a projevil by se v poklesu krátkého konce ropné forwardové křivky o zhruba 5 %. Šlo by však pouze o dočasný efekt, který by byl posléze eliminován, z ropného hlediska, mnohem důležitějšími fundamenty, které například představila společnost Raymond James & Associates.

 

Newsletter