Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Ropa za 80 dolarů? Ano i ne

Ropa za 80 dolarů je pouhý sen. Někteří investoři se však chovají, jako kdyby byl realitou.

Řeč je v tomto směru o těch dluhopisových. Jejich pozornost se momentálně zaměřuje na „prašivé“ bondy ropných těžařů, které nesou ve srovnání s ostatními (nehledě na sektor) mnohem vyšší výnos odpovídající vyššímu riziku. Pravdou je, že v posledních dnech se výnos těchto instrumentů propadl až na 6,73 %, což je úroveň, které jsme byli svědky naposledy v době, kdy se cena barelu pohybovala na 80 dolarech, tedy na konci roku 2014 (viz graf níže).

„Optimismus na trhu ropných dluhopisů roste hned z několika důvodů,“ řekl pro Bloomberg Spencer Cutter, úvěrový analytik Bloomberg Intelligence. „Část zájmu investorů má svůj původ v honbě za výnosem, který je v případě sledovaných aktiv stále mnohem zajímavější než u zbytku dluhového trhu, a to nehledě na vyšší riziko. Hlavním motorem poptávky jsou však především klesající náklady těžby a celková cenová obnova ropného trhu.“

„Ještě během prvního čtvrtletí tohoto roku to vypadalo, že svět ropy se blíží ke svému konci. Dnes se ale ukazuje, že dlouhá pozice na dluhopisech ropných těžařů bude díky růstu jejich cen obchodem roku,“ řekl Cutter. Poukazuje především na bankrot společností Halcon Resources a Linn Energy během první polovinu roku 2016. V návaznosti na to byly obě firmy odebrány z High Yiled Energy indexu, který sleduje vývoj výnosů ropných bondů. A právě díky tomu se zmiňovanému benchmarku prokazatelně „ulevilo“.

Další výzva pro OPEC. Na trhy se řítí ropná záplava ze severu

Pravdou je, že díky zájmu o dluhová aktiva mají sami těžaři možnost získat dodatečné zdroje, které mohou použít například pro obnovu rafinérií či jako investice do lepších technologií. Zda tento scénář vydrží je však ve hvězdách. Klíčovou roli totiž stále hraje světová cena ropy, kterou teď ovlivňuje především dění kolem OPECu.

Členové ropného kartelu se sice dohodli na zmrazení těžby (stále dost vysoká čísla, pozor na to) na 32,5 milionech barelů denně, ovšem poslední data agentury Reuters ukazují, že listopadová produkce dosáhla nového rekordu (34,19 mil. barelů). Do budoucna tak bude záležet, jak moc bude dohoda dodržována, stejně tak bude hrát roli i přístup nečlenů OPEC. S těmi by se zástupci organizace měli sejít tento víkend.

Moskva připravena na „zmrazení“. Pomůže i Trump

Newsletter