Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Ropa zdražila. Sáhneme si na benzinkách hlouběji do kapsy?

Zdroj: Depositphotos

Během minulého týdne došlo k dalšímu zvýšení cen pohonných hmot. Litr benzínu v průměru zdražil o 15 haléřů na 36,82 Kč a nafty o 13 haléřů na 31,19 Kč. U nafty se tak jedná o první podstatnější nárůst ceny od konce března, v sestupném trendu je pak dokonce již od ledna. Ceny pohonných hmot reagují na vývoj burzy pohonných hmot v Rotterdamu, kde došlo po delší době k zastavení poklesu cen. Mírně oslabila česká koruna na páru s eurem, výrazněji pak na páru s dolarem. Zraky celého trhu byly o víkendu upřeny na zasedání kartelu OPEC, který překvapivě ohlásil další snížení produkce od července.

Ropa Brent na oznámení reagovala růstem o 4 dolary na 76 dolarů za barel. V průběhu června by tak mohlo dojít k dalšímu zvýšení cen pohonných hmot. S příchodem léta a vyšší poptávky po pohonných hmotách díky cestování by situace mohly využít i čerpací stanice, a mírně tak navýšit své marže. Do začátku prázdnin by tak průměrná cena nafty mohla atakovat 32 Kč za litr a benzínu 38 Kč. U nafty však nesmíme zapomenout na opětovné zavedení spotřební daně v plné výši, které by mělo cenu v průběhu léta přiblížit té u benzínu o necelé 2 koruny. Výraznějšímu zdražení pohonných hmot by pak alespoň střednědobě měly zabránit obavy o globální recesi, které jsou stále přítomné. Ekonomické oživení Číny zatím zaostává za očekáváním a hrozba vyšších úrokových sazeb v USA může způsobit další posilování dolaru a obavy o americkou spotřebu.

Vývoj cen ropy Brent a WTI 

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Na nedělním zasedání kartelu OPEC a přidružených zemí došlo k prodloužení současných omezení v produkci do roku 2024. Aktuální škrty v produkci dosahují 3,66 milionu barelů ropy denně, což představuje necelé 4 % celosvětové poptávky. Saudská Arábie následně překvapila dalším dobrovolným snížením své produkce, která by měla v červenci dosáhnout na 9 milionů barelů denně, tedy o 1 milion méně než v květnu. Jedná se již o druhé významné snížení produkce v tomto roce. Naposledy v dubnu se země OPEC rozhodly snížit produkci o 1,16 milionu barelů denně (+ 500 tisíc barelů denně z Ruska), na což reagovala ropa Brent růstem o 9 USD za barel. Následně se však do trhu promítly obavy z globální recese, které opět srazily ceny k 70 dolarům za barel. Stejně tak ekonomické oživení Číny, která měla v tomto roce táhnout poptávku po ropě výše, se nekoná v takovém měřítku, jako se očekávalo. Zatím je příliš brzy na odhadnutí dlouhodobějšího vývoje cen ropy, je ale dost možné, že se i tyto škrty v produkci minou účinkem a cena opět vlivem obav o globální recesi doputuje zpět k 70 USD za barel. Efekt na vývoj cen pohonných hmot na našich čerpacích stanicích tak může být pouze minimální, stejně jako tomu bylo po dubnovém omezení produkce. Pokud se však Čína oklepe ze současné letargie, tak by při tak omezené produkci ropy mohly ceny ropy a potažmo pohonných hmot výrazněji zdražit – benzín zpět na úroveň kolem 38 Kč/l a nafta na 34-35 Kč/l.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter