Euro smazává ranní zisky a obchoduje se zpět pod 1,2140 EURUSD. Měny regionu drží ztráty, koruna se obchoduje poblíž 25,45 za euro. Podle člena bankovní rady ČNB Dědka by bylo rozumnější počkat se zvýšení sazeb, až budeme mít jasnější obrázek o ekonomice a inflaci.

Ropní medvědi prchají dosud nevídaným tempem

Poptávka po energiích vede k rostoucí expozici hedgeových fondů. Nejvíce se projevuje na ceně sojových bobů, ropě, cukru a zlatě. Výkyvy na ropném trhu mají na svědomí náznaky ropného kartelu OPEC o zmrazení produkce.

V týdnu ukončeném 23. srpna pomohla rostoucí poptávka po energetických futures spustit 27procentní nárůst celkové komoditní expozice hedgeových fondů. Ostatní žádané komodity zahrnují sójové boby, ropu, cukr, kakao a zlato.

Za pouhé dva týdny zvýšily hedgeové fondy býčí sázky na ropu WTI o rekordních 142 tisíc lotů (142 milionů barelů). Avšak vzhledem k tomu, že 87 procent tohoto nárůstu pochází z krytí krátkých pozic, mohou se nyní objevit obavy, že čistá dlouhá pozice, která je nyní jen 5000 lotů pod dubnovým maximem, nemusí být podpořena současnými fundamentálními ukazateli.

Bláznivé výkyvy ropných pozic během léta

Dlouhé čisté pozice ropy WTI se za poslední tři týdny téměř ztrojnásobily díky obnoveným diskusím o možném zmrazení produkce, které spustily masivní snížení hrubých krátkých pozic. V týdnu před 9. srpnem dosáhly krátké pozice rekordních 220 tisíc lotů (červená křivka), ale poté prudce poklesly díky tomu, že se kupující v posledních sedmi týdnech rozhodli věnovat hrubým dlouhým pozicím (modrá křivka).

Tato nestabilita je jednoznačně podpořena stavem krátkých pozic v reakci na diskuse členských států OPEC o možném zmrazení produkce. V tuto chvíli je však nepravděpodobné, že by dospěly k dohodě, zejména vzhledem ke stanovisku Iránu ohledně jeho práva dostat produkci zpět na úroveň, kterou měla před uložením sankcí. V kombinaci se silnějším dolarem po pátečním projevu guvernérky Fedu Janet Yellenové v Jackson Hole jsou nyní ceny WTI i Brentu zranitelné.

Před zmíněným pátečním projevem zvýšily fondy dlouhé čisté pozice ve zlatě o čtyři procenta. Následná reakce trhu vyslala dolar i výnosy obligací vzhůru a díky tomu je nyní zlato náchylné k dodatečné likvidaci dlouhých pozic. V krátkém období, kde vzrostlo riziko pro profit-taking, se oblast klíčové podpory pro zlato nachází mezi 1313 USD/unci a 1300 USD/unci.

Cukr zažil další rekordní dlouhé pozice

Cukr dosáhl nových rekordních dlouhých pozic i přesto, že se jeho cena od června pohybovala přesně v rozmezí. Pokud nedokáže posílit nad 21 centů/libru, mohl by být vystaven k uzavírání dlouhých pozic bez ohledu na podpůrné fundamentální ukazatele.

A co měď…

Slabší fundamentální ukazatele spustily návrat krátkých pozic mědi. Rostoucí produkce i zásoby v kombinaci s nižším dovozem Číny jsou prozatím vyrovnávány pozitivním dopadem silného oživení ostatních průmyslových kovů.

Průnik pod 2 centy/libru by mohl spustit další oslabení cen. Díky tomu, že fondy se teprve teď znovu vrátily ke krátkým čistým pozicím, je zde spousta místa pro rozšíření krátkých pozic, pokud k tomuto prolomení dojde.

 

Newsletter