Ropný exodus. Proč budou ceny dále padat?

Ceny ropy dnes padaly o více než procento. WTI se krátce propadla pod 48 dolarů za barel, Brent atakoval 51 dolarů. Proč? Ropný trh zažívá masivní exodus. A jak se zdá, bude hůř…

Čisté dlouhé pozice na ropě WTI (dlouhé pozice mínus krátké) klesly v týdnu končícím 14. března o 23 % až na 288 774 kontraktů. Podle agentury Bloomberg jde o vůbec největší pokles od roku 2006 a zároveň o nejnižší počet čistých pozic od prosince 2016. Počet sázek na propad cen se pak ve srovnání s předchozím týdnem zdvojnásobil a dostal se nejvýše od listopadu, což odpovídá 739 736 futures kontraktům.

„To, čeho jsme dnes svědky, je negativní zpětná vazba na propad cen ropy,“ řekl pro Bloomberg Tim Evans, který působí jak analytik ve společnosti Citi Futures Petrspective. „Investoři prodávají, protože cena padá, a cena padá částečně i proto, že investoři prodávají.“

Hlavním motorem pádu je stále dění na ropném trhu, především ze strany producentů. Proč by tento trend mohl dále pokračovat?

Neefektivní dohoda (ne)členů OPEC

Členové skupiny OPEC a vybraní nečlenové mají sice dohodu o osekání těžby, ovšem ta je dle serveru CNBC neefektivní. Proč? Protože jedinou zemí, která omezovala svou těžbu více, než měla (o cca 130 tisíc barelů), byla Saúdská Arábie. Rusko snížilo svou produkci o pouhou třetinu dohodnutého množství (118 tisíc vs. 300 tisíc barelů) a další země jako například Venezuela, Kuvajt či Emiráty aktuálně plní dohodnuté kvóty v rozmezí 50 až 60 %.

Problémem dohody je nadměrné spoléhání se na Saúdskou Arábii, která doposud táhla výsledky OPEC a přidružených zemí. Tomu ale bude dost možná brzy konec, jelikož únorová data ukázala, že Saúdové svou produkci opětovně zvýšili nad 10 milionů barelů za den.

Sliby vs. skutečnost: OPEC jako těžká slibotechna?

O jakémkoliv osekávání nemůže být řeč v případě zemí jako Írán a Iráku, jejichž produkce se dostává na několikaletá maxima. Íránský vývoz ropy se dostal až na 3 miliony barelů denně, což je nejvyšší hodnota od roku 1979. Irák pak podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) zvýší svůj ropný výstup na 5,4 milionů barelů za den do roku 2022. Irán za tu samou dobu pak na 4,15 milionů barelů.

Dohoda o osekání těžby platí do poloviny letošního roku. Zda dojde na její prodloužení, zatím není známo. Rozhodnutí o dalším postupu se pravděpodobně dočkáme v květnu, kdy proběhne zasedání skupiny OPEC.

(Ne)dohoda OPEC: Irák už plánuje podvádět

Američtí těžaři a jejich ropný sen

Do toho všeho vstupují američtí těžaři, jejichž expanze probíhá mnohem rychleji, než kdokoliv očekával. I přes veškeré odhady toho, že se tamní producenti „probudí“ až tehdy, kdy se cena ropy Brent dostane na 65 dolarů, jsme svědky růstu denní produkce o 400 tisíc barelů. Cenový bod zvratu (žádný zisk ani ztráta) těžařů využívajících metodu frakování totiž klesl do rozmezí 30 až 40 dolarů, a to ještě předtím, než byly aplikovány jakékoliv daňové reformy slibované prezidentem Trumpem.

Podle odhadů IEA by se americká produkce mohla v době od prosince 2016 do 2017 zvýšit až na 1 milion barelů za den.

Saúdové k Americe: Že vás budeme podporovat? Zapomeňte

Zásoby na maximech vystačí

I přes dosavadní zmrazení těžby, ropné zásoby jsou stále na maximech. Poslední data OECD ukazují, že by jejich současná úroveň postačila k zásobování zemí organizace po dobu 66 dnů, což ve srovnání s 55 dny z 2011 odpovídá šestiletým maximům, neboli 284 milionům barelů nad průměrem posledních pěti let.

Noční můra zelených. Příští zastávka těžařů Arktida?

Splasknutí investiční bubliny. Už žádné investice

Aspektem hovořícím pro další pokles cen ropy je i splasknutí investiční bubliny. CNBC uvádí, že expanze ropných investic pozorovaná v letech 2004 až 2013 byla důsledkem nízkých úrokových sazeb a na první pohled nekončícího růstu cen ropy a zemního plynu, a tedy nikoliv poptávkou.

Za tu dobu se kapitálové investice dostaly až na hodnotu více jak jednoho bilionu dolarů za rok, vinou čehož se ropný sektor dostal do situace výrazné nadkapacity. Z toho důvodu se mnozí těžaři už nemají k dalším investicím, a to i přesto, že jejich nedostatek zdůraznila IEA jako možný problém příštích let.

Problémy ropného trhu? Po roce 2020 nedostatek investic

Dolarová tečka

Výčet důvodů, proč by mohla cena ropy klesat, zakončuje americký dolar. Vzhledem k představě ohledně politiky Donalda Trumpa by sílící americká měna měla výrazně osekat geopolitickou prémii, která je s černou komoditou spjata.

Jakmile by americká měna dlouhodobě sílila, projevilo by se to v poptávce po ropě, jež je denominovaná právě v dolarech.

Nová ropná měna na scéně? Možná ji máte v peněžence

 

Newsletter