Dolar se po včerejším zpevnění proti euru obchoduje pod 1,0200 EURUSD. Zapůsobila situace v Číně. Procyklické měny zůstávají pod výprodejním tlakem. Z měn regionu oslabuje koruna nad 24,45 za euro.

„Ropný“ expert: Chvíle k útěku z trhu ještě nenastala

Ropa se více jak rok drží stejného scénáře propadu. Vyhlídky prozatím nejsou moc světlé. Organizace zemí vyvážejících ropu minulý týden totiž oznámila, že se chystá zvýšit objem své denní produkce z 30 milionů až na 31,5 milionů barelů za den, díky čemuž se cena černé komodity propadla až na sedmiletá minima.

Tento vývoj tvrdě zasáhl energetické společnosti, stejně tak i fondy, které byly nebo stále jsou „long“ na ropě. Přesně takovým případem je i hedgeový fond Astenbeck Capital, který vede přezdívaný „bůh“ obchodování s ropou Andrew J. Hall.

I přesto, že má tento manažer na svém kontě nemalé „ropné“ úspěchy, letošní rok pro něj byl tragický. Jeho fond se jen za listopad propadl o 10 %, což vústilo v celkový pokles za letošek o velikosti 26,3 %. Nejvíce se Hall „spálil“ právě na ropě, u které věřil v silný růst. Ovšem ani tato zkušenost ho neodradila a ve svém posledním dopise klientům vysvětlit proč.

„S tím, jak proti sobě jdou krátkodobé a dlouhodobé faktory, zůstane cena ropy i nadále volatilní, přičemž působit na ní by měly především makroekonomické fundamenty a pozice velkých investorů. Z hlediska krátkého období zůstane trh stále přesycený a ropné zásoby, už teď dost velké, se pravděpodobně ještě zvýší. Nicméně v dlouhém období jsou ceny na jasně nestabilních nízkých úrovních,“ přepisuje Hallova slova server Business Insider.

Předpovědět však přesnou trajektorii ceny je nemožné. Co však možné je, je vzít v potaz současnou geopolitickou situaci a investiční sentiment. Právě tyto fundamenty by dle Halla mohly hrát ve prospěch alespoň krátkodobějším odskokům směrem vzhůru. Proto je ropný export přesvědčen, že teď rozhodně není doba, kdy by investoři měli z trhu utíkat.

Začátkem tohoto týdne se Brent i WTI dostaly na sedmiletá minima. V případě první zmiňované to znamenalo propad pod hranici 40 dolarů za barel. Aktuálně se oba ropné druhy vzpamatovávají. Brent roste o více jak 2 %, což odpovídá ceně kolem 41dolarů za barel, WTI je více o více jak 2,5 % až na 38,6 dolarech.

Newsletter