Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Ropný hlavolam: 20 nebo 70 dolarů?

Cena americké lehké ropy WTI se poprvé od července podívala nad 50 dolarů za barel, Brent obchoduje u 54 dolarů za barel, týden přináší černému zlatu dvouciferné zisky. S tím, jak se ropa na trhu rozdivočela, se mísí také předpovědi dalšího vývoje. Respektovaná Goldman Sachs se nevzdává své představy poklesu ke 20 dolarům za barel. Neméně respektovaný ropný guru Gary Ross z PIRA Energy tvrdí opak: jsme na cestě k 70 dolarům za barel. Optimismus přišel také z PIMCO. Jaké jsou jejich argumenty?

Kdo je Ross? Pád cen ropy loni předpověděl předtím, než zamířily zhruba na polovinu tržní hodnoty. Na svých konferencích hostí například saúdskoarabské ropné lídry a má tak dobrý přehled o stavu ropného odvětví i situace v kartelu OPEC. „A ten nemá důvod ke změně svých postojů, protože prostě fungují,“ tvrdí Ross. Dodavatelé ropy podle něj budou muset vyrovnávat nabídku s poptávkou, nemají přitom téměř žádné rezervy – bez dodatečných investic – ke zvýšení dodávek ropy na trh.

Na amerických těžebních polích, zejména klíčových Eagle Ford a Bakken, klesá produkce měsíc od měsíce a obrat tohoto trendu si podle Rosse pouze v rovině technického zvýšení produkce vyžádá zhruba devět měsíců.

Saúdskoarabská ropná společnost, známá jako Aramco, podle Rosse od listopadu zvýší ceny. „Uvidíte, příští měsíc půjdeme nahoru,“ tvrdí Ross. Právě loni v listopadu Aramco ceny dodávek ropy snížilo.

Podle investiční společnosti Pacific Investment Management, známé jinak především jako vedoucí dluhopisový fond, mají komodity celkově nejhorší propady za sebou a v příštích 12 měsících je čeká růst. U ropy je základním scénářem PIMCO, která spravuje komoditní aktiva za 15 miliard dolarů, cena 60 dolarů za barel na ročním horizontu. „Nedostatek na straně nabídky ropy začne být více patrný v úvodu roku 2016,“ tvrdí ve zprávě stratégové PIMCO Greg Sharenow a Nic Johnson.

Jak vidí Pimco další komodity? Cenu zlata vidí v tuto chvíli jako férově trhem nastavenou. Za atraktivní ale považuje stříbro a platinu, které trpěly pod tíhou útlumu na emerging markets a obchodují na víceletých minimech, v případě platiny sedmiletém dně. Stříbro je nejníž od roku 2009.

Své přesvědčení o přezásobení trhu s ropou a nutné „rebalanci“ trhu v roce 2016 nevzdávají stratégové Goldman Sachs. „Vzestup cen ropy v posledních dnech je tažen technickými faktory, které souvisí s přeskupením aktiv na emerging markets, ne fundamentem. Rozhodnutí Fedu nechat stále ještě sazby u nuly je krátkodobou podporou, dlouhodobě ale svědčí o slabosti americké i světové ekonomiky,“ upozornila Goldman Sachs s tím, že pro roku to není dobrý výhled. 

Newsletter