Ropný koncern v křeči? První rána ropného giganta

Jedním z ostře sledovaných trhů vůbec je nepochybně ropa. Jak Brent, tak i WTI si před dvěma týdny připsaly zisky, které jim pomohly až k hranici padesáti dolarů za barel. Pozitivní vývoj však neměl dlouhého trvání a oba druhy „černého zlata“ opět poklesly. Brent na 49,75 dolarů a WTI na 47,22 dolarů.

Sentiment trhu se už více jak rok nese ve znamení amerických společností využívajících metodu frakování, se kterými soupeří především Organizace zemí vyvážejících ropu, OPEC. Ta se rozhodla nesnížit svou celkovou produkci, aby tak „porazila“ americkou konkurenci. Dlouhodobě bylo prohlašováno, že členové organizace nemají s levnou ropou problém. Ovšem dle neoficiálních zdrojů se situace začíná měnit.

Agentura Bloomberg zveřejnila informace o tom, že vláda Saúdské Arábie zdržuje platby firmám, jež momentálně pracují na vládních zakázkách. Důvod je jednoduchý, levná ropa snižuje příjmy státní kase, což ve výsledku dle neoficiálních zdrojů dovedlo rozpočet do prvního deficitu do roku 2009.

Opožděné platby se prý týkají především firem, které pracují na infrastruktuře. V některých případech prodlení dosahuje šest a více měsíců s tím, jak se saúdská vláda snaží udržet si na svých účtech co největší objem volné hotovosti. Nejde však prý pouze o zpoždění, politické vedení země začíná tlačit i na nižší ceny provedení vybraných projektů.

Ropa je klíčovým zdrojem vládních příjmů, na kterých se podílí zhruba 80 %. Jakmile však ceny komodity dlouhodobě klesají, je potřeba výpadek něčím „nahradit“. V tomto směru se saúdská garnitura zaměřuje především na osekávání výdajů, emisi nových dluhopisů, stejně tak si sáhne i do zahraničních rezerv. Poté, co zahraniční rezervy dosáhly svého historického maxima, se koncem letošního srpna snížily o přibližně 82 miliard dolarů (viz graf).

„Z hlediska příjmů je těžké se držet zpátky, pokud cena ropy roste. Ovšem ještě těžší je osekat výdaje, jakmile jdou ceny dolů,“ řekl pro agenturu Bloomberg Simon Williams, vedoucí ekonom pro oblast střední a východní Evropy a Východu banky HSBC. „Snižování výdajů je nepochybně za dveřmi. Rozpočtový deficit je příliš velký a nelze již dál předstírat, že všechno jde tak, jak má,“ dodal.

Vládní výdaje byly v případě Saúdské Arábie silným motorem růstu. Aktuální prodlevy však poškozují nejen rozjeté projekty, ale i tvorbu nových pracovních míst pro postupně se rozrůstající populaci. Pro příklad, když saúdská vláda ohlásila v roce 2011 navýšení sociálních výdajů, ekonomika prudce zrychlila, a to až na 10% růst produktu. Letos bude růst mnohem pomalejší. Bloomberg odhaduje, že se východní zemi podaří dosáhnout sotva 3% tempa.

Mezinárodní měnový fond míní, že se ropný propad pozorovaný v posledních více jak 12 měsících projeví na dosažení deficitu rozpočtu o velikosti až 400 miliard rijálů. Vláda se proto již dnes snaží osekat výdajovou stránku. Dle neoficiální informací již bylo zastaveno několik budovatelských projektů, stejně tak byly odloženy nákupy nových aut a nábytku.

I přes citelný propad příjmů patří Saúdská Arábie k zemím s nejnižší velikostí veřejného dluhu. Ten v roce 2014 dosáhl ani ne 2 % tehdejšího produktu. Stejně tak se prozatím nijak výrazně neprojevila absence vládní poptávky na realitním trhu.  Index Tadawull All Share Real Estate Development Indistries, který sleduje vývoj stavebnictví v zemi, si za letošek prošel již 7,5% růstem, což silně předčilo i Tadawull All Share index, jenž se letos propadl o více jak 6 %.

Newsletter