Ropný trh na horské dráze (i) vinou Trumpa. Co na to OPEC?

Medvědí trh na ropě pokračuje. Americký prezident Donald Trump se v noci na Twitteru pustil do strategie Saúdské Arábie. Ta po jednání kartelu OPEC předesílá, že bude dále omezovat nabídku na světovém trhu. Ropné futures tak dnes ráno klesaly už jedenáctý den po sobě. Pokles amerického akciového trhu a silnějšího dolaru slábnoucí ropě také nenahrává, uvádí Bloomberg.

„Cena ropy by měla být daleko níže, pokud vezmeme v úvahu nabídku na trhu,“ napsal Trump na twitteru poté, co ministr energetiky Saúdské Arábie Chálid Fálih do médií prohlásil, že OPEC potřebuje další redukci nabídky ropy. Konkrétně by se mělo jednat o milion barelů denně oproti říjnovým hodnotám, hovoří první odhady.

„Trumpova zpráva na Twitteru měla záměr udržet OPEC v šachu. Mnoho prostoru před prosincovým setkáním OPEC už zde není a je možné, že kartel se do té doby nebude mít čas jednoznačně rozhodnout. Zůstává otázkou, jestli OPEC na další redukci kývne,“ řekl pro Bloomberg analytik Mizuho Securities Makiko Tsugata.

V tomto duchu odpovídal novinářům ruský ministr energetiky Alexandr Novak. „Právě teď bychom neměli dělat žádné ukvapené závěry. Musíme se velmi pečlivě podívat na současnou situaci a sledovat její vývoj, ať neskončíme s rozhodnutím, které budeme muset každý měsíc o 180 stupňů měnit,“ uvedl v pondělí ruský ministr.

Ropa v propadu

Přitom právě Rusko zažívá období největší těžby od rozpadu Sovětského svazu, tvrdí zpravodajství CNBC. Současně se dostalo na úroveň 11,4 milionu barelů denně. Těžba kartelu OPEC je také relativně vysoká, nejvyšší od zavedení nabídkového „cutu“ koncem roku 2016. Co se týče Spojených států, tak i tam se produkce meziročně zvýšila, a to o dva miliony barelů denně.

Ropný trh tedy čelí přebytku nabídky. Od začátku října na to začala reagovat cena ropy. Strach z přebytku se ještě zvýšil s rozhodnutím USA, že některé státy mohou odebírat ropu od Íránu. Současně byly zveřejněny statistiky o amerických zásobách a produkci, a to poslalo ropný trh ještě do nižších čísel. Přestože Spojené státy uvalily 5. listopadu na Írán další sankce a snížily tím tak nabídku ropy na globálním trhu, situace je neklidná a celý komoditní svět upírá svůj zrak právě na kartel OPEC.

Ten měl v neděli společně s Ruskem zasedání v emirátu Abú Zabí, ale zásadní setkání se uskuteční tradičně až v prosinci ve Vídni. Možností je několik. Kromě standardní dohody či neshody prodloužení současného omezení nabídky na trhu může dojít i k prohloubení omezení, uvádí názorový článek Juliana Leeho pro Bloomberg.

Saúdské plány

Saudská Arábie již představila prvotní plán. Snížení dodávek na trh o 500 tisíc barelů denně během prosince. Na její rétoriku prozatím kladně reagovali členové OPEC – Venezuela a Omán. Oba státy naznačily, že se přiklání k řešení, které chce Saudská Arábie implementovat. Podle RBC Capital Markets bude navrhovaná redukce v konečné podobě okolo jednoho milionu barelů denně. Podle UBS to bude taktéž kolem milionu, bude ale záviset na tom, jak se bude měnit poptávka, íránská nabídka ropy a americká produkce, uvedla švýcarská banka.

Co by se stalo, kdyby současné omezení OPEC nezachoval? Podle Leeho by došlo v prvním čtvrtletí roku 2019 k navyšování světových zásob ropy o 1,8 milionu barelů denně.

Právě tomu, a i obecně fluktuující ceně, chce zabránit nejen OPEC ale i zmiňované Rusko. Ministr Novak varoval, že „volatilita na ropném trhu může přetrvat.“ Rusko a OPEC musí zůstat při sobě, aby se vyvarovaly prudkým výkyvům, citoval americký server CNBC Novaka až po setkání OPEC v Abú Zabí.

Newsletter