Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Rosenberg: 13 investičních tipů pro rok 2015

David Rosenberg, vedoucí ekonom investiční společnosti Gluskin Sheff, hýří optimismem. Ve svém dopise klientům sám sebe popsal jako „kluka z plakátu, co propaguje býčí trh“.

„Americká ekonomika, jak se zdá, nepotřebuje realitní trh, a když na to přijde, tak ani exportní sektor, jakmile vidíte, jak všechny ostatní segmenty jednou na plné obrátky. Trochu to připomíná rok 2003, kdy se země vzpamatovávala z krize, teroristického útoku, z války i strašáka deflace a nezaměstnanosti. Letošní rok je přelomový,“ přepisuje jeho slova server Business Insider.

Rosenberg je přesvědčen, že rok 2015 bude rokem bez „medvědů“. V rámci svého dopisu pak představil 13 investičních tipů, které dle jeho názoru budou v příštím roce nejžhavější.

Akcie amerického technologického sektoru

Tyto akcie jsou podle Rosenberga stále atraktivní, jelikož jsou relativně levné a firmy se pyšní silnými a stabilními rozvahami. Navíc jsou jištěny silnou domácí poptávkou.

Americký spotřebitelský sektor

Akcie amerického spotřebitelského segmentu budou profitovat především z postupné obnovy trhu práce, nízké ceny ropy a silného dolaru, který zlevňuje zahraniční import.

Kanadské banky

Akcie kanadských bank momentálně poskytují 4% dividendový výnos a jejich ohodnocení je dobré i přesto, že lehce tápou v tom, kde najít nové zdroje růstu.

Evropské finanční instituce

Evropské finanční instituce si letos prošly krušným rokem, avšak i tak u nich Rosenberg vidí dostatečný růstový potenciál. Některé z nich mají dokonce velmi zajímavé ohodnocení, menší jak 10násobek zisku na akcii.

Evropské akcie

Evropské akcie obecně poskytují zhruba 3,7% dividendový výnos, což je v porovnání s výnosem 10letého německého státního dluhopisu mnohem atraktivnější.

Exportní společnosti s velkou tržní kapitalizací

Velké evropské exportní společnosti těží především z činnosti Evropské centrální banky, která svou politikou podporuje celý vývozní sektor. Zároveň jim hraje do karet pozitivní předpověď vývoje americké ekonomiky na úrovni zhruba 3 %. Oproti očekávanému 1% růstu v Evropě pro ně bude USA důležitým odbytištěm.

Akcie energetického sektoru

Akcie energetického sektoru si díky levné ropě prošly těžkým rokem. Z historie však víme, že jakmile zaostává tento segment za zbytkem trhu, vždy se během několika málo let objeví razantní zlepšení. To by navíc mohlo být během příštího roku podpořeno dlouho očekávaným zvýšením cen ropy.

Vysoce kvalitní korporátní dluhopisy a junk bondy rozvojových trhů

Obě tyto možnosti jsou v současnosti mnohem lepší investicí než americké státní dluhopisy. Přední konec jejich výnosové křivky už v sobě navíc má zakomponováno plánované zvýšení amerických úrokových sazeb.

Dluhopisy s vysokým výnosem

Dluhopisy s vysokým výnosem jsou sice rizikovější a letos si prošly určitou korekcí tím, jak se investoři zbavovali energetických společností, ale stále poskytují průměrný výnos o velikosti cca 6,62 %. Během příštího roku se dá čekat opětovný vzestup trhu těchto instrumentů.

Japonské akcie

Japonské akcie budou dle Rosenberga profitovat především z nízké inflace, která donutí Bank of Japan ještě víc zintenzivnit program kvantitativního uvolňování. Momentálně jsou akcie mnohem lepší investicí než dvouleté japonské dluhopisy se záporným výnosem či 30leté bondy s 1,23% výnosem.

Rozvojové trhy

Rozvojové trhy představují dobrou příležitost, avšak je potřeba je hodnotit individuálně. Země jako je Indie či Mexiko, které si prošly ekonomickou reformou, jsou zcela určitě dobrou volbou. Naopak Kolumbii a Jižní Africe by se měl každý investor raději vyhnout, už je díky jejich deficitům běžných účtů.

Dovozci komodit

Investoři by se taktéž měli zaměřit na ty země, které jsou vyhlášenými dovozci komodit. Polsko či Jižní Korea by v příštích měsících měly nadále profitovat především z nízkých cen ropy.

Čínské akcie

Navzdory letošnímu hospodářskému oslabení Číny, pomohla uvolněná monetární politika centrální banky vyhnat akciový index Shanghai Composite na rekordní maxima.Tento trend by dle Rosenbergova názoru měl nadále pokračovat.

Newsletter