Rosenberg: Vše je o výnosu

„Nic si nenamlouvejme – vše je o výnosu,“ zní slova Davida Rosenberga, hlavního ekonoma a stratéga investiční společnosti Gluskin Sheff. Ve svém posledním dopise klientům používá Rosenberg výnos jako hlavní argument tvrzení, proč se v procesu investování zaměřit hlavně na akcie.

„Můžete obdržet buďto výnos 0 % z jednoletého amerického státního dluhopisu, nebo 2 % z akciového indexu S&P 500 (ve skutečnosti je výnos až přes 4 %, pokud zahrnete zpětný odkup). Na dluhopisovém trhu vám přinese výnos maximálně tak desetiletý státní bond, který je však v porovnání s potenciálem akciových trhů naprosto nezajímavý,“ prohlásil Rosenberg.

Své tvrzení pak podkládá grafem, který srovnává vývoj výnosu desetiletého amerického státního dluhopisu a dividendového výnosu indexu S&P 500 (viz. Galerie). Jak je vidět, tak za poslední dva roky si výnos amerického bondu prošel poměrně volatilním vývojem. Během minulého roku si sáhnul na maximum nad 3 %, ale poté začal díky sílící poptávce intenzivně klesat. Dnes se tento instrument obchoduje na 2,02 %. Dividendový výnos indexu S&P 500 si po celou sledovanou dobu udržel poměrně stabilní úroveň. Na začátku roku 2015 navíc vystřelil vzhůru a dostal se tak nad americký Treasury.

Dle Rosenberga bude tento trend pokračovat i nadále. Samozřejmě je pravdou, že na akciovém trhu můžete snadno přijít o vše, co jste investovali. Na druhou stranu je potřeba se na věc podívat z dlouhodobého hlediska. I přes určité kontrakce si za posledních šest let index S&P 500 udržel rostoucí trend, zatímco výnos amerického dluhopisu se z maxim nad 5 % snížil o více jak polovinu.

Rosenberg: 13 investičních tipů pro rok 2015

Chování akcií před a po zvýšení sazeb

Newsletter