Roste strach, stejně jako apetit boháčů po zlatě

Strach je na vzestupu, a stejně tak je to s cenou zlata. Srpnové futures kontrakty na zlato včera vystoupily na třítýdenní maxima na 1272,70 dolaru za unci. To je jen těsně pod klíčovou rezistencí 1275 dolarů za unci. Někteří známí investoři, jako například miliardář a finančník George Soros nebo jeho kolega Stanley Druckenmiller, se netajili tím, že v budoucnu vidí špatné časy a zlato je podle nich bezpečnější sázka, uvedla na svém webu televize CNBC.

„Co se geopolitického prvku týče, rozhodně to není o zbabělé náladě,“ uvedl hlavní komoditní analytik HSBC Jim Steel. Světové ekonomiky podle něj stále čelí nejistotě a dokonce geopolitickému napětí, aby nakupovaly na zlatém trhu.

Investoři věří tomu, že potřebují zlato ve svém portfoliu jako zajištění proti uvolnění politik centrálních bank a i další bezpečnostní důvody podporují růst cen žlutého kovu. Někteří analytici říkají, že zlato by mohlo snadno vyšplhat nad psychologickou úroveň 1300 dolarů za unci.

Generálnímu řediteli DoubleLine Capital Jeffu Gundlachovi se taková teze ve skutečnosti líbí a dodává, že zlato by mohlo zdražit až k úrovni 1400 dolarů za unci. Soros podle neověřených zpráv nakupoval zlato a akcie těžařů zlata. Drunkenmiller minulý měsíc investorům řekl, aby se společně zbavili akcií a nakoupili zlato kvůli obavám o stav čínské ekonomiky a kvůli měnové politice Fedu.

 

 

Podle analytiků existuje řada důvodů, proč investoři nakupují zlato. Jedním z nich mohou být prezidentské volby ve Spojených státech, které se konají v listopadu. „Čeká nás hlasování o brexitu. Budou volby ve Španělsku, kde je nejasná situace. Vypadá to na vítězství levice. Roste nacionalismus ve Francii, v zemi se také stávkuje. Je to jedna věc za druhou,“ podotkl Dennis Gartman, vydavatel Gartman letter. Další potíže může přinést napětí v Jihočínském moři a situace v Nigérii, kde ropná zařízení odstavily ozbrojené skupiny.

Zlato pod tlakem. Promlouvá dolar a Fed

Jedním z hlavních katalyzátorů zlaté horečky bude právě 23. červen, kdy budou Britové hlasovat o setrvání v Evropské unii. Gartman uvedl, že pohyb na zlatě bude jednoznačně vázán na výsledek referenda, protože euro oslabuje vůči bezpečnému švýcarskému franku.

Newsletter