Roubini: Matka všech bublin splaskne v roce 2016

Již v únoru 2013 varoval Nouriel Roubini, profesor ekonomie na univerzitě v New Yorku, před „matkou všech bublin“, která se postupně vytváří na amerických trzích. Dnes, v závěru roku 2014, kdy jsme byli svědky masivní rally na akciových trzích, se „nacházíme přímo uprostřed této bubliny“, uvedl v rozhovoru pro server Yahoo Finance.

Další finanční bublina na obzoru?

„Příští rok zřejmě proběhne v duchu dalších zisků napříč všemi trhy, avšak bublina, mnohem větší než byla ta v roce 2008, splaskne pravděpodobně až v roce 2016,“ řekl Roubini. Většina světových zemí se nachází v situaci pomalého růstu a nízké inflace. V tomto prostředí se pak akumuluje obrovské množství volné likvidity, která hledá své uplatnění. To najde nejsnáze v investicích do různých druhů aktiv. Tak postupně vzniká inflace tažená právě cenami těchto instrumentů, která bude spouštěčem budoucího krachu.

Dlouhodobý výhled JP Morgan: Na cestě do předkrizového stavu

„Jsem přesvědčen, že tento „šum“, jehož jsme dnes svědky na finančních trzích, bude nadále pokračovat. Postupně se přesune od akcií, k dluhovým aktivům a poté do realit, až nakonec během pár let vznikne na všech těchto trzích bublina, která nemůže skončit jinak než splasknutím. Již dnes jsou některé valuace celkem přehnané a tento trend bude pokračovat, dokud bude reálná ekonomika stále tak pomalá,“ vysvětlil v rozhovoru Roubini.

Bundesbank varuje investory. Další bublina na obzoru?

Na otázku, ve kterých trzích vidí určitý potenciál, odpověděl, že „investoři by měli být „underweight“ v případě amerických akcií, především v sektorech jako jsou technologie, biotechnologie či sociální média.“ Jeho favoritem jsou ale především akcie rozvojových zemí, které budou nadále profitovat z nízkých cen ropy.

Newsletter