Rozbuška příští finanční krize? Změna klimatu

Co bude rozbuškou příští finanční krize? Splasknutí bublin, které na trzích vytvořily centrální banky? Ekonomický propad Číny? Další politický otřes eurozóny? Spekulace jsou mnohé, ovšem podle Paula Fishera, bývalého zástupce šéfa Regulačního úřadu spadajícího pod Bank of England, půjde o něco, co dosud nebylo v souvislosti s krizí natolik zmiňováno. Řeč je o změně klimatu.

„Změna klimatu je potenciálním systémovým rizikem,“ řekl Fisher ve svém proslovu na Celostátní konferenci klimatické aliance v Sydney. „Náhlé přecenění aktiv by jakožto výsledek měnících se podmínek životního prostředí mohlo vyvolat další finanční krizi.“

Příkladem náhlého „přecenění“ je podle Fishera oslabení britské libry, které přišlo v návaznosti na odhalení „rozvrhu“ odchodu Spojeného království z Evropské unie. „Pád libry je přesně ten typ události, který nás může přistihnout nepřipravené v souvislosti se změnou klimatu,“ míní bývalý regulátor.

Světový unikát. První „zelená“ burza je na světě

Co „zeleného“ vzrušuje Billa Gatese?

To, že se otázka měnícího se životního prostředí dostává do popředí činnosti světových vlád, potvrzuje například přijetí Pařížské dohody, kterou během minulého měsíce ratifikoval jak čínský parlament, tak i americká administrativa. Do budoucna se tak dá očekávat, že se změnou klimatu budou státy aplikovat nové a mnohem razantnější regulace, na které by se současné podniky měly co nejlépe připravit.

„Ve změnu klimatu nemusíte věřit, stejně tak nemusíte věřit ani v to, že za ní stojí samo lidstvo,“ přepisuje agentura Bloomberg Fisherova slova. „To, v co už však opravdu musíte věřit, je fakt, že světové vlády podniknou v tomto směru mnohá opatření, která přímo i nepřímo ovlivní váš byznys. A to vnímám jako hlavní materiální riziko.“

Tato slova potvrzuje i Andrew Gray, manažer investic z AustralianSuper, což je největší australský penzijní fond. Podle něj se riziko spojené se změnou klimatu týká nejen jeho dopadu na valuace trhů, ale rovněž i celkové transformace světa směrem k nízkouhlíkové ekonomice. Stručně řečeno, Gray vidí ve změně klimatu „významné investiční riziko, jehož dopad se může projevit v mohutné vlně přecenění aktiv, která trhy zasáhne zcela nečekaně.“

Newsletter