Rozdělení O2 zastaví na dva dny obchodování s jejími akciemi

S akciemi operátora O2 se na pražské burze poslední dva dny v květnu nebude obchodovat kvůli rozdělení na novou O2 a infrastrukturní společnost CETIN. U jejích akcií pražská burza předpokládá přijetí na neregulovaný trh. Operace mimořádně odloží pravidelnou aktualizaci pražských akciových indexů.

Burza cenných papírů Praha ve svém věstníku zveřejnila, že s ohledem na speciální operaci, která proběhne na emisi  O2 C.R.  – CZ0009093209 s účinností k 1. červnu tohoto roku dojde k pozastavení obchodování s touto emisí v systému Xetra na dva burzovní dny – čtvrtek 28. a pátek 29. května 2015. Do středy 27. Května včetně obchodují akcie akcie O2 s právem na akcie CETIN.

„Po ukončení obchodního dne 27. 5. 2015 dojde k  pozastavení se zrušením objednávek. Od od pondělí 1. 6. 2015 se obchoduje upravená emise O2,“ uvedla ve věstníku pražská burza.

Od prvního června budou na emisi akcií O2, u níž zůstává původní ISIN, vůči tvůrcům trhu platit nové parametry. Maximální rozpětí kotace budou nově tři koruny, minimální množství v kotaci bude pět tisíc kusů.

Pražská burza ve věstníku uvedla, že předpokládá přijetí emise akcií CETIN na neregulovaný trh “Free Market”. Prvním obchodním dnem může být přímo den účinnosti speciální operace, který je zároveň dnem vzniku pro emisi CETIN, tedy 1. červen. Krok je závislý na zájmu členů pražské burzy, akcie CETIN kotovat.

Změna na akciích O2 časově zasahuje do aktualizace bází indexů pražské burzy PX, PX-TR a PX-GLOB. Pro nové báze, které budou platné od 22. června, bude mimořádně použit závarečný kurz akcií O2 z pondělka 1. června. Do nové báze tak už vstoupí akcie nové O2, obchodující bez hodnoty akcií CETIN. Infrastrukturní společnost CETIN má být k 1. červnu zapsána do obchodního rejstříku.

Pro všechny ostatní emise pražské burzy budou nové báze indexů odrážet závěrečné kurzy z posledního obchodního dne v květnu, tedy z pátku 29. května 2015.

Nové báze indexů budou kvůli časovému posunu na akciích O2 zveřejněny 2. června.

Akcie O2 ve čtvrtek na pražské burze pokračují v propadu, aktuálně o 6 procent ke 177 korunám za akcii. Jde o reakci na vyřazení akcií O2 ze systému indexů MSCI ke konci května, které povede (a již vede) k výprodeji na titulu ze strany části investorů, zejména ETF fondů. 

Proč akcie O2 přes skvělé výsledky propadají?

O2 vyráží dech: Zisk vylétl o 106 %, zákazníci víc utrácejí

Dění v O2: Podrobnosti k rozdělení i výsledkům

O2: Nabídka na odkup akcií CETIN nemusí znít na 150 korun

Newsletter