Rozdíly v eurozóně komplikují jednání v ECB

Klíčové body

  • U ECB počítáme se zvýšením sazeb o 50 bodů na únorovém zasedání.
  • V ECB je patrný rozkol mezi zástupci jihu Evropy a méně zadluženými státy.
  • Ekonomika Německa na konci roku 2022 stagnovala.
Zdroj: Depositphotos

Člen rady ECB Peter Kažimír se přidal k dalším jestřábům, když odmítl tezi, že současný vývoj inflace v eurozóně je argumentem pro nižší navýšení úrokových sazeb na dalších zasedáních. Kažimír je přesvědčený, že by rada ECB měla doručit ještě dvojí zvýšení sazeb o 50 bazických bodů. Pokles inflace dva měsíce po sobě je dle jeho slov dobrou zprávou. Nikoliv však dostačující pro změnu směřování měnové politiky ECB. Nelze se divit. Inflace je ve všech zemích eurozóny velmi vzdálená od inflačního cíle.

Relativně teplá zima v rámci Evropy pomohla omezit nedostatek energetických komodit, a ty tak klesají na ceně, což se projevuje v klesající inflaci. Ta v eurozóně konečně dosahuje jednociferných hodnot. Není překvapení, že členové rady ECB ze států na jihu eurozóny, mezi které patří Řek Yannis Stournaras a Ital Ignazio Visco, na toto konto favorizují zpomalení tempa monetární restrikce. Předlužené státy na jihu totiž daleko víc mrzí vyšší úroky při půjčování na běžný provoz státu než samotná inflace, která snižuje reálnou hodnotu jejich obrovských dluhů.

Naopak výše zmíněny Kažimír, Knot z Nizozemí či Francouz Villeroy de Galhau vyslovili podporu současnému plánu, tedy zvýšení sazeb o 50 bodů na zasedání v únoru a březnu. Jedná se o učebnicovou ukázku toho, jak problematická je významná heterogenita členů měnové unie. Ekonomická situace, hodnoty inflace a další se výrazně liší. Měnová politika je ale pro všechny stejná. ECB doručila navýšení úrokových sazeb o 250 bazických bodů ve druhé polovině roku 2022. V Roklenu očekáváme, že v únoru i přes obavy z negativních dopadů na jihu Evropy přijde další navýšení o 50 bodů.

Spekulace o zpomalení tempa zvyšování úrokových sazeb oproti očekávání trhu je jistým tlakem na slabší euro. Tyto tlaky však může vyvážit, či přímo překonat, zlepšení výhledu ekonomiky v rámci celé Evropy pro rok 2023. Očekávané zpomalení globální ekonomiky, včetně té evropské, přijde. Samotné zpomalení však v eurozóně nebude dle všeho tak výrazné, jak se předpokládalo.

Německá ekonomika ve čtvrtém kvartále loňského roku překonala očekávání a místo poklesu spíše stagnovala. Výkon Bundeslandu naznačuje, že by se eurozóně přeci jen mohla recese během zimy vyhnout. Není ještě zdaleka vyhráno. Rok 2023 stále značí významná rizika, ať už se bavíme o válce na Ukrajině, problémech v Číně či další probublání problémů s vysokými cenami energií do ekonomiky. Návrat inflace k cíli není v roce 2023 na pořadu dne ani v ČR ani v eurozóně. Vývoj kurzu eura se nyní bude odvíjet od makroekonomických dat z ekonomiky, stejně jako z přístupu ECB a Fedu k měnové politice.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0890 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,84 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0807 do 1,0933 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,86 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,91 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,82 až 23,92 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,80 do 22,07 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter