Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Rozehrají Švýcaři nové kolo intervencí?

Švýcarský scénář. Slova, která dostala po překvapivém ukončení měnových intervencí tamní centrální bankou nový význam. SNB v polovině ledna zrušila režim, v rámci něhož bránila své měně posílit pod 1,2 za euro. Frank následně zhodnotil k evropské měně o více než desetinu a poslal švýcarskou ekonomiku do krátké recese. Nyní by významnou roli ve švýcarském scénáři mohla dostat Evropská centrální banka, od níž se čekají další ekonomiku podporující kroky. A většina ekonomů předpovídá, že švýcarská měnová autorita se na devizový trh bude muset vrátit.

Jak zařídit inflaci? Evropa se inspiruje u Fedu

Na trhu přibývají odhady, že tváří v tvář přetrvávajícím deflačním tlakům a těžkopádnému oživování ekonomiky eurozóny, ECB posílí svůj stávající program kvantitativního uvolňování. Na 63 procent ekonomů oslovených v anketě Bloomberg očekává, že v takovém případě švýcarská centrální banka začne znovu prodávat franky a posilovat tak své devizové rezervy, aby své měně zabránila v dalším zhodnocování. V průzkumu pak 42 procent odborníků předpokládá, že SNB bude svou ekonomiku bránit snížením depozitní úrokové sazby hlouběji do minusu.

Extrémně uvolněná měnová politika ECB drží euro pod tlakem a brání tak oslabení franku zpět k úrovni před ukončením intervencí SNB (kurz franku k euru ve fotogalerii článku). Švýcarská měna od poloviny července pozvolna slábne na aktuálních 1,083 EURCHF. Podle vyjádření švýcarských centrálních bankéřů je kurz franku „nadhodnocený“ a je jasné, že případné navýšení objemu QE v Evropě ze současných 1,1 bilionu eur by tlak na růst měny zesílilo. SNB svou ekonomiku zatím bránila snížením depozitní sazby na historické minimum -0,75 procenta a příslibem měnových intervencí v případě potřeby. Ekonomové v průzkumu Bloomberg předpovídají, že depozitní sazba by mohla klesnout až na -1,25 procenta. Guvernér SNB Thomas Jordan se nechal slyšet, že úroveň sazeb pro v současnosti přiměřená, „je ale možné další snížení“.

„Roste riziko, že ECB rozšíří program odkupu aktiv, aby povzbudila slabou inflaci i slabý růst ekonomiky. Věříme proto, že SNB bude znovu intervenovat,“ domnívá se ekonom Credit Suisse Maxime Botteron. Na další uvolnění měnové politiky ECB již sází 80 procent odborné veřejnosti (další průzkum Bloomberg) a indicii by mohli dostat na tiskové konferenci Maria Draghiho již tento čtvrtek.

Silný frank dopadl na švýcarskou ekonomiku, která ve druhém čtvrtletí spadla po šesti letech do mírné recese. Guvernér SNB Jordan očekává, že v celoročním měřítku růst ekonomiky zpomalí z loňských 1,9 procenta na rovné procento. Ekonomové čekají letos pokles cenové hladiny o 1,1 procenta, o 0,3 procenta v příštím roce a stagnaci cen v roce 2017.

Máme čekat „švýcarský scénář“ na koruně?

Newsletter