Rozhodla ECB za pět dvanáct? Deflace nabírá na tempu

(Aktualizováno 14:20) Eurozóna zahájila letošní rok v deflaci, jejíž míra se navíc oproti prosinci loňského roku prohloubila. Vyplývá to z právě zveřejněných konečných údajů o vývoji indexu spotřebitelských cen. V meziročním srovnání byl pokles potvrzen na úrovni -0,6 % (po -0,2 % v prosinci), zatímco tzv. jádrová inflace, vyjadřující růst cenové hladiny po očištění o nestabilní ceny energií a potravin, dosáhla dříve uvedených kladných 0,6 %. Z toho je patrné, že ceny tlačí níž především levná ropa.

Propad cen ropy o více než polovinu od loňského června má dopad hlavně na ceny energií, které v eurozóně v lednu klesly o 9,3 procenta, nejvíce od září 2009. Z toho ceny topného oleje se propadly o 26,8 procenta a pohonné hmoty zlevnily o 15,8 procenta. 

V meziměsíčním srovnání propad cen výrazně nabral na tempu, a to z prosincových -0,1 % na -1,6 %. Analytici tak výrazný pokles očekávali. Euro dnes vůči dolaru slábne k hranici 1,13 EURUSD, evropské akciové trhy obchodují převážně mírně v červeném.

Německá ekonomika sestoupila do deflace

Eurozóna je tak nejméně dva měsíce v deflaci, prosincový pokles cen v měnové unii byl první od roku 2009. V lednu se navíc podle posledních údajů spolkového statistického úřadu dostalo do deflace i Německo. Cenová hladina, kterou sráží zejména levnější energie s pohonnými hmotami, v klíčové ekonomice Evropy v lednu meziročně poklesla o 0,4 procenta a v meziměsíčním srovnání o 1,1 procenta.

Za celou Evropskou unii se spotřebitelské ceny v lednu snížily o 0,5 %, po 0,1% poklesu v prosinci a ve srovnání s 0,9% růstem v lednu 2014. V lednu se deflaci podařilo vyhnout pouze Maltě, Rumunsku, Rakousku, Švédsku a Británii. Nejvyšší byla deflace v Řecku a Bulharsku. V Řecku činila 2,8 procenta a v Bulharsku 2,3 procenta. 

PROPAD EURA. ECB nakoupí dluhopisy za víc než bilion eur

Výše uvedené dává do rukou argumenty zastáncům rozhodnutí Evropské centrální banky, která v březnu spustí odkupy především vládních dluhopisů v měsíčním objemu 60 mld. eur. Celkem má do ekonomiky napumpovat přes 1,1 bilionu eur do září roku 2016. Cílem ECB je dostat míru inflace ke 2 procentům, ta je ale už od října 2013 pod hranicí 1 procenta, kterou Evropská centrální banka označuje za nebezpečnou.

Newsletter