ROZHOVOR: „Řecko bude směřovat k odchodu z eurozóny“

Neumím si představit, že teď Řekové „jen tak“ dostanou peníze, aniž by slíbili požadované reformy. A ty neslíbí, zvlášť ne tato vláda, posílena výsledkem referenda. Očekávám, že Řecko bude směřovat k vystoupení z eurozóny, možná dočasně. Klíčové bude, zda Řecko dostane peníze Evropské centrální banky. Pokud jej ECB přestane podporovat, bude Řecko muset přejít na nějakou jinou měnu, která obratem prudce ztratí hodnotu, říká v rozhovoru pro Roklen24 Janis Aliapulios, komentátor dění v Řecku a hlavní editor rádia ZET. Bavíme se i o podivných průzkumech před referendem, roli Hollandeho nebo hrozbě omámení z volebního vítězství…

R24: Janisi, jaká je vaše první reakce na výsledek referenda?

Jednoznačně silný mandát vládě a premiérovi, vítězství vládní garnitury na celé čáře. Pro Řecko to znamená v tuto chvíli posun k nestabilitě, velké nestabilitě. Jako dlouhodobé řešení celkové situace pro Řecko to vnímám ale jako tu lepší cestu. Situace teď bude hodně silně a rychle eskalovat a bude se muset řešit.

R24: Co vás nejvíc překvapilo, přitáhlo vaši pozornost?

Jednoznačně nízká účast, kolem 62 procent. Je to hodně málo na to, o jak významné referendum šlo. Na druhou stranu je to zhruba totéž, jako ve volbách, kde zvítězil Alexis Tsipras. Když se rozhlédnu po řeckých regionech na základě dat, která přicházejí, hlavním překvapením je pro mne Kréta s více než 70 procenty. Nízká podpora „Ne“ je logická v Aténách. Zajímavých je také 54 až 55 % v řeckém regionu, který sousedí s Tureckem. Může to být statistická odchylka, nebo můžeme debatovat, co je motivem. Hranice s Tureckem, obava po ztrátě zázemí v Evropské unii a jejích mechanismech v této souvislosti?

No a pak jsou pro mne velkým překvapením ony průzkumy, které těsně před referendem ukazovaly, že síly jsou vyrovnané, dokonce někde měli mírně navrch stoupenci „Ano“.  Soukromá média se ve většině před referendem vyjadřovala jednoznačně. Můžeme se bavit o tom, zda to byl tlak na voliče nebo pouze vyjádření vlastního názoru tak, jak jsme viděli například v Čechách před prezidentskou volbou. Otázka je, jak ty průzkumy vznikaly.

R24: Jakou čekáte reakci od řeckého lidu?

Záleží na krocích, které budou následovat. A to lidé v Řecku nevěděli před referendem a nevědí to ani nyní. Vláda slíbila dohodu s věřiteli do 48 hodin od referenda a otevření bank v úterý. Reakce lidí bude záviset výrazně na tom, co se bude dít v následujících hodinách a dnech.

R24: Jakou čekáte reakci řeckých politiků? Už odstoupil lídr nyní opoziční Nové demokracie, bývalý premiér a člověk, pod jehož vedením se řecké ekonomice v pozdějších měsících před nástupem Syrizy začalo dařit lépe, Antonis Samaras.

Ano, řecká ekonomika se za jeho vlády zlepšovala, země nastoupila úspory a škrty, které vedly ke zlepšení rozpočtu s primárním přebytkem. Občané ale řekli, že s touto politikou nesouhlasí a další škrty už nejsou ochotni nést. Řekli to ve volbách a teď podruhé v referendu. Vláda má teď mimořádně silný mandát a tuto kartu bude hrát.

R24: Jakou čekáte odpověď od řeckých věřitelů? Tvrdou?

Situace se může rychle měnit, ale v tuto chvíli bych očekával, že v něčem povolí. Je jasně vidět, a věřitelé si toho budou vědomi, že za stranou Syriza a premiérem řecké vlády Alexisem Tsiprasem stojí většina řecké populace. I kdyby věřitelé v této situaci vládu nechali vykoupat a třeba i odstoupit ji, lidé zřejmě znovu zvolí stejně nebo velmi podobně. Otázkou ale je, zda se řecká vláda nenechá opít úspěchem a sama nebude stupňovat své požadavky někam, kde dohoda prostě nebude možná. Tsipras si ale podle mne chystá zázemí pro vyjednávání, vždyť ihned jak bylo jasné, jak referendum dopadne, volal Hollandemu.

R24: Pro podporu v jednáních…

… vyjednávání po telefonu už proběhla. Tsipras může očekávat, že Hollande bude jeho hlavním spojencem ve vyjednávání s věřiteli. Podívejme se na parametry ekonomik – veřejný dluh Francie je dva biliony eur, Itálie 2,1 bilionu eur.

R24: Jaký je tedy v tuto velmi ranou chvíli po referendu Vámi očekávaný scénář pro Řecko v eurozóně a Evropské unii?

Řecko v Evropské unii podle mne určitě ano a neumím si představit, že nebude. Ať už lidé volili v referendu „Ano“ nebo „Ne“, většinově si přejí zůstat v Evropské unii. Eurozóna? To je velký otazník. Bude záležet na věřitelích, jestli udělají vstřícné kroky, nebo ne či z druhé strany jak jsem naznačil ohledně postoje řecké vlády. Osobně ale očekávám, že Řecko bude směřovat k nějaké podobě vystoupení z eurozóny, možná dočasně. Neumím si totiž představit, že teď Řekové „jen tak“ dostanou peníze, aniž by slíbili požadované reformy. A ty neslíbí, zvlášť ne tato vláda, posílena výsledkem referenda. Klíčové bude, zda Řecko dostane peníze Evropské centrální banky. Pokud jej tak přestane podporovat, bude muset přejít na nějakou jinou měnu, která obratem prudce ztratí hodnotu.

R24: V rozhovoru před referendem jsme spolu hovořili i o poměrně černých scénářích včetně, toho, že podmínky připomínají dobu před válkou. Je dnešní rozhodnutí koncem Evropy tak, jak jsme ji dosud znali?

Konec Evropy v podobě, jak ji známe dnes, to určitě je. Otázkou ale je, do jaké míry a jakým směrem… To hlasování je na druhou stranu dobrou zprávou o tom, že demokracie funguje. Že zde zatím nemáme silové praktiky a stát si může vybrat svou cestu, relativně poklidným způsobem. Otázkou ale je, jak to teprve dopadne – teď jsme velmi těsně za referendem – a to zejména, pokud lidé zůstanou bez hotovosti. Na takové soudy je ale brzo.

 

Janis ALIAPULIOS je vedoucím editorem rádia ZET, který situaci v Řecku dlouhodobě sleduje. Vystudoval VŠE, obor mezinárodní obchod. Rád čte a sportuje, hrál například extraligu házené za Duklu Praha.

PS: Na četné dotazy 🙂 – ta fotografie je z dovolené na Krétě (která nyní hlasovala nejvýrazněji „NE“. Je prostříleným označením projektu, financovaného z evropských dotací a výmluvnou ilustrací Kréťanů o vztahu k EU. Najdete to tam na bezpočtu míst.

Newsletter