Rozjednané prodeje domů v USA na čtyřletém maximu, předstihové „Chicago“ zvolnilo

Prodeje starších domů v jednání ve Spojených státech v květnu vystoupaly na maxima za poslední čtyři roky a poskytly naději na oživení trhu s bydlením. Meziměsíční růst o 6,1 % (očekáváno pouze 1,2 %) je nejvýraznější od dubna roku 2010, vzestupně bylo revidováno půlprocento za duben. Tempo růstu předčilo i nejodvážnější předpovědi analytiků v konsensu Bloomberg.

Trhu s bydlením v USA pomáhají stále nízké tržní sazby, oživení trhu práce dle tvůrců statistiky také zlepšený přístup domácností k úvěrům. Jeho oživení ale na druhé straně brzdí omezení růst osobních příjmů, zrychlení růstu spotřebitelských cen i jednorázové vlivy typu napětí v Iráku s dopadem do růstu cen ropy a motorových paliv.

Růst rozjednaných transakcí je nejsilnější od doby, kdy kupci chtěli naposledy využít daňových výhod před jejich zrušením.

Na stabilizaci trhu ukazuje i bodově vyjádřený prodejní index. Ten s 13,9 bodu překračuje 100bodovu úroveň, o které americká asociace zaměstnanců v realitách NAR hovoří jako o dlouhodobě zdravé.

Rozjednané prodeje domů rostly ve všech čtyřech základních oblastech USA s nejvýraznějším 8,8% růstem na severovýchodě. Hlavní ekonom NAR Lawrence Yun za pozitivní označuje oživení u prvokupců.

Data ministerstva obchodu ukázala, že prodeje nových domů rostly v květnu nejprudčeji za posledních 22 let s 18,6% dynamikou. S&P/Case-Shiller index cen domů pak za duben 2013 vzrostl o 10,8 % meziročně.

Vlažné proti vývoji rozjednaných prodejů domů bylo vyznění chicagského indexu nákupních manažerů jako předstihového indikátorů americké ekonomiky. Ten v červnu metou 62,6 b. zaostal za konsensem 63,0 b. a polevil z květnové úrovně 65,5 b.

Brzdou indexu se staly především nové objednávky i realizované zakázky. Zlepšení se dostavuje u zaměstnanosti a produkce. Faktem zůstává, že index je přesvědčivě nad úrovni 50 bodů, která je dělící hranicí mezi optimismem a útlumem. 

Newsletter