Rozjednané prodeje domů v USA ztratily sílu růst, aktivita ve službách podporou

(Rozšířeno 16:39) Rozjednané prodeje domů ve Spojených státech v červnu nedokázaly pokračovat v růstu. Po květnovém meziročním zlepšení o 6 procent byl v červenci očekáván drobný půlprocentní růst, dostavil se ale 1,1% pokles. Při zklamání k realitního trhu je příznivý údaj o aktivitě ve službách. V minulém týdnu z realitního trhu přišla opačně vyznívající čísla o silných prodejích starších a slabých nových domů.

Otázka na realitním oživením

Pokles rozjednaných prodejů je další otázkou nad oživováním realitního trhu. Kontakty klesly na severovýchodě a jihu, růst se jim dařilo na západě a středozápadě, vyplývá z dat Asociace zaměstnanců v realitách (NAR).

Nákupy byly na neočištěné bázi meziročně slabší o 4,5 % po 6,9% poklesu ve 12 měsících do května. Sezónně očištěný index NAR dosáhl hodnoty 102,7 bodu, přičemž hranice 100 bodů odpovídá úrovni roku 2001, o které se hovoří jako o zdravé v historickém srovnání, uvádí NAR.

„V části Spojených států vázne nabídka vhodných domů, v zásadě stabilní jsou mzdové podmínky, řadu kupců ale odrazují zpřísňující se podmínky poskytování úvěrů, které hatí stále příznivé úrokové sazby,“ uvedl Lawrence Yun, hlavní ekonom NAR.

Aktivita ve službách na 4,5letém maximu

Aktivita v americkém sektoru služeb se v červenci udržela na nejvyšší úrovni za čtyři a půl roku. Dílčí údaje pro nové zakázky a růst zaměstnanosti ale byly horší, vyplynulo z předběžných dat výzkumné organizace Markit. Předběžný index nákupních manažerů, který měří aktivitu v sektoru služeb, zůstal na červnové úrovni 61,0 bodu.

Trh očekával pokles indexu na 59,8 bodu, když hodnoty nad 50 body značí expanzi/oživení. Červnový výsledek byl přitom nejlepší od října 2009, kdy se index začal zveřejňovat.

Podniky v sektoru služeb dál nabíraly zaměstnance, i když pomaleji než v červnu. Dílčí index zaměstnanosti klesl z rekordních 56,1 bodu na 52,8 bodu, ustoupil i subindex nových zakázek. Končený index zahrnující zpracovatelský sektor i služby v červenci klesl na 60,9 bodu z červnové rekordní úrovně 61 bodů.

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesala ročním tempem 2,9 procenta, a zažila tak nejprudší pokles od poslední recese, která skončila v roce 2009. Trhy nyní vyčkávají zejména na středeční rychlý odhad vývoje ekonomiky za druhé čtvrtletí.

Newsletter