Rozjíždí se další spekulace na českých dluhopisech?

Dnešní aukce českých státních dluhopisů předčila očekávání. Díky silné poptávce jich Ministerstvo financí prodalo mnohem více, než plánovalo, a to rovnou o 5 miliard korun. Dostává se opět do hry intervenční spekulace?

Celkově dnes investoři nakoupili dluhopisy v hodnotě 14,3 miliardy korun. Ministerstvo financí přitom plánovalo získat „pouhých“ 9 miliard. Z této částky tvořily největší podíl, a to 11,1 miliardy korun, bondy se splatností v roce 2020. Jejich průměrný výnos se tak vinou silnější poptávky propadl na -0,09 % oproti -0,06 % z minulého týdne.

Podle analytika banky Raiffeisen Stephana Imreho je výsledek dnešní aukce důkazem sílící poptávky především ze strany zahraničních investorů, jejichž apetit je opětovně podpořen blížícím se koncem intervenčního režimu ČNB.

Jak ČNB bojovala se spekulanty? V lednu rekord 391 miliard korun

„Vzhledem k vývoji české inflace se intervenční exit nezadržitelně blíží,“ přepisuje Imreho slova agentura Bloomberg. „Dle našeho názoru existuje větší pravděpodobnost, že ČNB ukončí obranu koruny dříve než později, což s sebou přinese i další přílivovou vlnu spekulativního kapitálu.“

Ministerstvo financí si je vědomo rostoucího zájmu investorů o české dluhopisy, a to především v době před koncem intervencí. V návaznosti na to má dle agentury Bloomberg v plánu emitovat během prvního čtvrtletí bondy v hodnotě 90 miliard korun, které budou mít díky silné poptávce pravděpodobně mnohem nižší výnosy, než pokud by byly vydány v době po exitu.

„S tak nízkými výnosy a inflací nad inflačním cílem ČNB je logické, že chce vláda emitovat co nejvíce dluhopisů,“ řekl pro Bloomberg šéf divize dluhopisového obchodování v Komerční bance Dalimil Vyškovský. „Vláda si je vědoma, že jakmile centrální banka ukončí intervence, mnozí zahraniční investoři se budou chtít držených aktiv zbavit, což vyžene jejich výnosy mnohem výše.“

JPMorgan zavařila ČNB. Ve hře jsou 4 miliardy spekulativního kapitálu

Pravdou je, že aktuální propad výnosu na sledovaném bondu se splatností v roce 2020 je minimální, a to především ve srovnání s poklesem u jednoletého dluhopisu, který byl pozorován v lednu. Tehdy se výnos 1letého aktiva propadl až pod -1,6 %. Aktuálně se již nachází kolem -0,9 %.

Boj o české bondy. Výnos 1letého se propadl na rekord -1,7 %

Situace se však pravděpodobně změní s tím, jak se bude blížit doba intervenčního exitu. Na základě vývoje inflace, která má za sebou dosažení 2% cíle v prosinci 2016 a jeho následné přestřelení až na 2,2 % v lednu 2017, oficiální vyjádření členů rady ČNB stále naznačují, že pravděpodobný termín opuštění kurzového závazku je polovina roku. Rozhodně však k němu nedojde během prvního čtvrtletí.

V tomto směru nám více napoví zítřek, kdy bude zveřejněna únorová inflace. Odhad analytického týmu skupiny Roklen pracuje s dosažením 2,4 %. Pokud by výsledek opětovně překonal 2 % s blížícím se koncem 1. kvartálu, a tedy s nástupem doby, kdy ČNB již může ukončit intervence, se dá očekávat mnohem intenzivnější příliv zahraničního kapitálu (možná i vyšší než ten z ledna), který by srazil výnosy českých bondů ještě hlouběji do záporu.

Intervenční exit za dveřmi. Víte jak na něm vydělat?

Newsletter